Pawia 18 – budynek wielorodzinny niczym barwne kamieniczki

Pawia 18 – budynek wielorodzinny niczym barwne kamieniczki

Nie przypomina typowego budynku wielorodzinnego, raczej przywołuje na myśl jednorodzinną zabudowę szeregową. Pawia 18, autorstwa Wytwórni Pracowni Projektowej, to znakomity przykład na to, jak z dużej skali można zrobić małą i nadać inwestycji bardziej kameralny charakter. Nieszablonowe podejście do projektu deweloperskiego doceniło jury ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2021, przyznając wrocławskiej realizacji nagrodę główną w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”.

Budynek powstał we Wrocławiu, na osiedlu Wojszyce. Jak sama nazwa inwestycji wskazuje, jej adres to ul. Pawia 18. Bezpośrednie sąsiedztwo to zabudowa wielorodzinna, płynnie przechodząca w domy jednorodzinne. Właśnie owe zróżnicowane pod względem formy architektonicznej pobliskiej zabudowy oraz zapisy planistyczne stały się punktem wyjścia dla pomysłu na bryłę oraz wygląd elewacji budynku.

Myślą przewodnią projektu było stworzenie nowej, harmonizującej z otoczeniem tkanki miejskiej, która wypełniłaby lukę pomiędzy historyczną, przedwojenną zabudową, a współczesnymi obiektami na sąsiednich działkach. Zaprojektowany budynek nawiązuje zatem skalą do otaczającej zabudowy, a jednocześnie odzwierciedla historyczne zróżnicowanie osiedla Wojszyce

– mówi arch. Piotr Zarzycki z Wytwórni Pracowni Projektowej.

Zabawa skalą
Przy projekcie budynku Pawia 18 architekci dążyli do tego, by budynek wielorodzinny nabrał charakteru. I trzeba przyznać, że mistrzowsko poradzili sobie z tym zadaniem. Poprzez zastosowanie przemyślanych zabiegów na elewacji i dopracowany detal udało im się osiągnąć efekt współistnienia mniejszych gabarytowo kamieniczek.

Z jednej strony mieliśmy warunki zabudowy, narzucające nam dość dużą bryłę, z drugiej zaś – szukaliśmy sposobu, żeby dostosować się do mniejszej skali domów jednorodzinnych – wyjaśnia Piotr Zarzycki i dodaje: – Projektując elewacje dla zwartej bryły budynku Pawia 18 zależało nam, aby wizualnie podzielić ją na mniejsze odcinki. Udało nam się to osiągnąć poprzez zastosowanie różnych struktur na elewacji. Dzięki takim środkom wyrazu budynek Pawia 18 optycznie dopasowuje się do mniejszej skali zabudowy. Zróżnicowana struktura płaszczyzn elewacji, odbijające się promienie słońca na różnych materiałach, wizualnie rozbijają zwartą bryłę budynku, nadając mu kameralny, małomiasteczkowy styl. Pozwalają dużej skali nadać charakter mniejszego wymiaru, na czym od początku najbardziej nam zależało

Mistrzowie pierwszego planu
Ideowo w projekcie zastosowano 3 materiały, które wzajemnie przeplatają się ze sobą, rozdrabniając elewację i podkreślając poszczególne segmenty. – Pierwszy z nich to cegła klinkierowa ręcznie formowana w kolorze grafitowym. Dalej mamy drewno, poprzez które chcieliśmy nawiązać do natury i ocieplić nieco elewację. Nie jest to jednak prawdziwe drewno. Jego efekt uzyskaliśmy przy użyciu tynku modelowanego Baumit CreativTop. Górę wzięły tutaj względy praktyczne. Budynki wielorodzinne muszą być bezobsługowe w użytkowaniu, a drewno, niestety takie nie jest – raz na rok, dwa wymaga konserwacji, czego chcieliśmy oszczędzić przyszłym mieszkańcom. Materiałowy tercet domyka gładki tynk. By osiągnąć efekt migotania elewacji i większego kontrastu, zdecydowaliśmy się na kolor biały. Aby jasne płaszczyzny jak najdłużej zachowały świeży wygląd, wykorzystaliśmy wysokiej jakości tynk Baumit SilikonTop, charakteryzujący się wysoką jakością i trwałością na lata. Postawiliśmy na rozwiązania sprawdzone przy poprzednich realizacjach, co do których mamy pewność, że będą się dobrze sprawowały i ładnie starzały – kończy Piotr Zarzycki.

Efekt zwieńczony zwycięstwem
Dzięki zastosowaniu minimalistycznych form przekazu, prostych detali i dbałości o szczegóły we Wrocławiu powstało wyjątkowe miejsce, które spełni oczekiwania zarówno samych mieszkańców, jak i miłośników dobrej architektury. Umiejętne połączenie zastosowanych struktur na elewacji, prowadzące do uzyskania przytulnego, romantycznego klimatu miniosiedla doceniło jury ogólnopolskiego konkursu architektonicznego Fasada Roku 2021, w którym budynek Pawia 18 otrzymał nagrodę główną w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”.

W międzynarodowym gronie
Zwyciężając na poziomie krajowym, wrocławski projekt autorstwa Wytwórni Pracowni Projektowej zakwalifikował się do międzynarodowej odsłony zmagań w ramach Baumit Life Challenge 2022. To dla niego szansa na kolejny prestiżowy tytuł, tym razem Europejskiej Fasady Roku w kategorii „stunned by texture”. Czy go zdobędzie? O tym zdecyduje międzynarodowy panel ekspertów. Niezależnie od nich swój własny ranking fasad stworzą także internauci, którzy od 7 lutego do 17 kwietnia br. mogą oceniać kandydatów na stronie www.lifechallenge.baumit.com. Jest zatem czas, by zagłosować i wesprzeć polskie realizacje w konkursie.
Do dzieła!

www.baumit.com

Napisz komentarz...