Grill gotowy na majówkę!

Grill gotowy na majówkę!

Ponad 81% Polaków deklaruje, że korzystało z grilla przynajmniej raz w życiu. Początek maja to sygnał, że sezon grillowy zbliża się wielkimi krokami. Piękna pogoda, skwierczące potrawy i dobre towarzystwo to przepis idealny na udany dzień. Ale? Zabrudzony i zaniedbany grill może odebrać nam całą przyjemność ze świętowania a niewłaściwe jego używanie wpłynać niekorzystnie nawet na nasze zdrowie.

Co więc zrobić, żeby nie rezygnować z przyjemności grillowania, ale też nie nadwyrężać układu pokarmowego?

Kilka zasad zdrowego grillowania

1. Do grillowania używaj tylko przeznaczonego specjalnie do tego celu węgla drzewnego, pochodzącego z drzew liściastych.
2. Unikaj stykania mięsa bezpośrednio z rozżarzonym węglem. Zadbaj o to by rozsypać drewno równomiernie pod rusztem.
3. Wypróbuj aluminiowych tacek, zamiast bezpośrednio kłaść jedzenie na ruszt.
4. Nigdy nie kładź na grilla zamrożonego mięsa – powinno mieć temperaturę pokojową.
5. Utrzymuj urządzenie w czystości, spalone resztki to nie tylko gwarancja niesmacznego posiłku, ale również źródło szkodliwych substancji.

Jak grillować zdrowo i bezpiecznie?

Po każdej uczcie na grillu osadza się przypalony tłuszcz, zwęglone resztki pokarmu, kurz oraz inne zanieczyszczenia, które powstają w trakcie gotowania. Wszystkie te zabrudzenia są nie tylko znakomitą pożywką dla bakterii, ale także mogą osadzać się na przyrządzanych daniach, a w konsekwencji popsuć ich smak, wpłynąć na walory estetyczne, a co najważniejsze również na zdrowie. Zwęglone resztki wydzielają dym powodujący cierpki smak potraw, natomiast stary, przypalony tłuszcz może powodować niestrawność, bóle brzucha, a nawet przyczynić się do pogłębiania zmian miażdżycowych. Z tego powodu niezwykle ważne jest regularne czyszczenie grilla niezależnie od jego rodzaju, stanu czy właściwości.

Grill nie jedno ma imię

Grill węglowy
Pierwszym krokiem w czyszczeniu grilla węglowego powinno być wypalenie tłuszczu – za pomocą wysokiej temperatury usuwamy pozostały na ruszcie tłuszcz oraz resztki jedzenia. Gdy grill jest ciepły, ale już nie gorący, usuwamy resztki węgla i popiołu, które nie uległy spaleniu. Jeżeli nasze urządzenie posiada specjalną dźwignię, możemy pozbyć się pozostałości przez otwory wentylacyjne, w innym przypadku misę grilla należy oczyścić ręcznie. Następnie przechodzimy do czyszczenia rusztu za pomocą szczotki ze specjalnym włosiem. Dobiera się ją w zależności od typu rusztu, z wyjątkiem tych wykonanych z ceramiki lub stali nierdzewnej. Jeśli ruszt jest mocno zabrudzony, możemy dodatkowo wspomóc się specjalistycznym środkiem czyszczącym. Na koniec zostaje nam wyczyszczenie obudowy, którą wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, gdy grill całkowicie ostygnie.

Grill gazowy
Podobnie jak w przypadku grilla węglowego i tym razem rozpoczynamy likwidację zanieczyszczeń od wypalania – zapalamy wszystkie palniki grilla rozgrzewając go do maksymalnej temperatury przy zamkniętej pokrywie. Czekamy ok. 15 minut, aż do momentu, kiedy z urządzenia przestanie wydobywać się dym. Następnie odłączamy zasilanie z gazem i kiedy grill nieco ostygnie, opróżniamy i myjemy ociekacz, w którym zgromadził się tłuszcz oraz czyścimy ruszt szczotką. Raz na jakiś czas warto wyczyścić również aromatyzery oraz palniki. Możemy przyspieszyć i ułatwić swoją pracę używając specjalistycznych środków do czyszczenia grilla.

Czysty Grill marki JurgaGrill elektryczny
Wśród posiadaczy grilla elektrycznego, który nazywany jest również grillem beztłuszczowym, panuje niekiedy błędne przekonanie, że jego właściwości sprawiają, że nie trzeba go regularnie czyścić. Jednak po każdym ucztowaniu na płycie pozostaje warstwa tłuszczu i resztek jedzenia, których powinno się jak najszybciej pozbyć. Tutaj również pomoże proces wypalania – ustawiamy pokrętło na maksymalną moc, zamykamy pokrywę i czekamy ok. 10 minut, w zależności od stopnia zabrudzenia. Następnie, gdy urządzenie nieco ostygnie, czyścimy wnętrze za pomocą ręcznika papierowego lub wiskozowej szmatki. Gdy zabrudzenia będą zbyt uporczywe można użyć specjalnych środków czyszczących. Należy jednak wybrać te, które nie porysują teflonowej powierzchni.

Kilka słów o czyszczeniu

Specjalistyczne środki chemiczne
Wiele osób do czyszczenia grilli używa domowych sposobów tj. mycie urządzenia octem lub cebulą. Znacznie skuteczniejszym sposobem jest jednak użycie specjalistycznych środków chemicznych, które pozwolą dłużej zachować jego świeżość i zmniejszyć liczbę generalnych myć do kilku razy w sezonie. Przykładem takiego produktu jest preparat do czyszczenia grilla z serii CLEAN Czysty Grill marki Jurga. Posiada on wygodny spryskiwacz, dzięki któremu łatwo możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, a specjalna technologia skoncentrowana w aktywnej pianie pozwala szybko i skutecznie usunąć zabrudzenia, pozostawiając powierzchnię czystą, bez smug, zarysowań czy zacieków. Wystarczy rozprowadzić płyn, zaczekać kilka minut, w zależności od stopnia zabrudzenia, a następnie wytrzeć całość szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Napisz komentarz...