Z czego zrobić podmurówkę?

Solidne ogrodzenie jest jednym z ważniejszych elementów zabezpieczających posesję i budynek domu. Warto wybrać dobrej jakości panele ogrodzeniowe ze stali. Rozwiązanie takie z pewnością zwiększy także estetykę całej posesji. Ciężar paneli jest jednak dość znaczny i z pewnością od wielu specjalistów usłyszysz, że wymagają podmurówki. Czym właściwie ona jest, jakie funkcje spełnia i jak ją wykonać? Sprawdź najważniejsze informacje o podmurówce, które znajdziesz w artykule poniżej.

Co to jest podmurówka i jakie jest jej zadanie?

Podmurówka jest niczym innym jak niewielkim murkiem, na którym ustawia się przęsła ogrodzeniowe. Jest elementem ogrodzenia zarówno praktycznym, jak i dekoracyjnym. W niektórych sytuacjach jej budowa jest wręcz konieczna.

Podmurówkę należy wykonać, jeśli grunt na Twojej posesji jest zróżnicowany, grząski lub nierówny. Nawet pochyłe posesje mogą uzyskać proste ogrodzenie właśnie dzięki podmurówce. Niewielki murek zapewni stabilność całemu ogrodzeniu. Jest on konieczny w przypadku paneli ogrodzeniowych stalowych, które cechuje duży ciężar. Dzięki temu bez względu na pogodę, ewentualne rozmiękczenie gleby, Twoje ogrodzenie będzie tak samo stabilne i proste jak w dniu budowy.

Podmurówka chroni także posesję przed porastaniem roślin z zewnątrz, przed przekopywaniem się dzikich zwierząt na posesję lub domowych psów poza nią. Ogorzenia z podmurówką cechują się także bardzo wysoką estetyką. Dzięki niej masz również znacznie większy wybór dekoracyjnych przęseł ogrodzeniowych i nie musisz się ograniczać do lekkiej siatki czy drewnianych sztachet.

Jak zrobić podmurówkę?

Podmurówkę możesz wykonać z gotowych betonowych elementów lub płyt, jednak jej wytrzymałość będzie mocno ograniczona. Z czasem płyty mogą pękać pod wpływem uszkodzeń mechanicznych lub grząskiej gleby. Znacznie lepsza i bardziej wytrzymała jest podmurówka z odpowiednio przygotowanymi fundamentami, wykonana z betonu. Do jej wykonania świetnie nadaje się beton b20 w workach. Co należy zrobić najpierw?

Pierwszym krokiem jest dobre rozplanowanie ogrodzenia. Zaplanuj, gdzie ma przebiegać i oblicz liczbę słupków oraz przęseł i dobrze zaplanuj ich miejsca. Uwzględnij montaż furtki i bramy. Następnie wykop odpowiednio głęboki i szeroki dół na podmurówkę. Stwórz szalunek z drewna konstrukcyjnego i wylej beton. Aby zwiększyć jego wytrzymałość, możesz go uzbroić. Jest to konieczne przy wyższych i grubszych podmurówkach.

Następnie poczekaj, aż beton wyschnie. Po tym czasie wyznacz miejsca na słupki ogrodzeniowe i przytwierdź je do betonu np. za pomocą kotew. Ostatnim etapem prac jest montaż paneli, furtki i bramy.

Napisz komentarz...