Tamaryszek

Tamaryszek

Tamaryszek
Tamarix L.

Tamaryszek to jeden z piękniejszych krzewów ozdobnych zwykle o krótkim pniu i silnie rozgałęzionej, ale luźnej koronie, tworzonej przez cienkie, często przewisające pędy. Pędy zazwyczaj są nagie i w dwojakiej postaci – trwałe i drewniejące oraz zielone, asymilacyjne, zrzucane zimą. Bardzo wytrzymały na suszę, znaczne zasolenie gleby, zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego. Wymaga stanowisk słonecznych, gleb lekkich, piaszczystych. W naturze rośnie często w wyschniętych korytach rzek na glebach zasolonych. Kwiaty zapylane są przez owady, nasiona rozsiewane są przez wiatr.

W polskich warunkach klimatycznych roślina osiąga wysokość od 2 do 3 metrów i dość szeroko rozrasta się na boki, a nawet pokłada. Zwykle roślina wytwarza krótki, nieforemny pień i szeroką, nieregularną, ażurową koronę, zbudowaną z licznych, cienkich, wyprostowanych, rózgowatych pędów, początkowo zielonych, z czasem drewniejących i pokrywających się brązową korą. Liście tamaryszka są bardzo drobne, silnie zredukowane, łuskowate, gęsto, dachówkowato osadzone na pędach, zielone lub szarozielone, przypominają liście wrzosu.

W Polsce uprawia się z reguły trzy gatunki tamaryszka:

Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamaris tetranda) – ma kwiaty w kolorze różowym, zebrane w wąskie grona na dwuletnich pędach. Zakwita wiosną, najczęściej już w maju, kwiaty utrzymują się do sierpnia. Pędy są ciemnobrązowe, zimą prawie czarne, delikatne liście są zredukowane. Jest całkowicie mrozoodporny, dobrze rośnie w całej Polsce.

Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) – ma kwiaty w kolorze różowym, kwitnie od czerwca do sierpnia. Jego pędy są cienkie wyprostowane, zimą brązowe, liście mocno zredukowane, lancetowate. Podobnie jak odmiana drobnokwiatowa jest całkowicie mrozoodporny.

Tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima) – kwitnie późnym latem, podobnie do tamaryszka francuskiego, na pędach jednorocznych. Liście podobnie jak u dwóch poprzednich gatunków są zredukowane, szaro zielone.

Tamaryszki źle znoszą przesadzanie. Przesadzać można tylko krzewy młode. Co kilka lat wskazane jest wykonanie silnego cięcia tamaryszka. Cięcie w zależności od gatunku, wykonujemy w dwóch terminach. Należy pamiętać, aby systematycznie usuwać gałęzie suche, uszkodzone czy zniekształcone.

Tamaryszka pięciopręcikowego i francuskiego przycinamy wczesną wiosną, zaś w przypadku tamaryszka drobnokwiatowego, cięcie wykonujemy latem, po przekwitnięciu. Wynika to z faktu, iż tamaryszek drobnokwiatowy wytwarza pąki kwiatowe w roku poprzedzającym kwitnienie. Przycinając go na wiosnę nie doczekalibyśmy się kwiatów albo kwitnienie było by bardzo słabe. Jeśli tamaryszek ma być prowadzony w formie małego drzewa, należy usunąć zbędne gałęzie z pnia w okresie od października do marca.

Tamaryszka możemy sadzić pojedynczo lub po kilka sztuk w luźnych grupach na dużych, wolnych przestrzeniach, na dużych rabatach, w szpalerach i żywopłotach (formowanych i nieformowanych). Rozmnaża się wegetatywnie, przez zdrewniałe sadzonki pędowe, pobierane latem, które doskonale się ukorzeniają.

Napisz komentarz...