Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna
Physocarpus opulifolius

Pęcherznica kalinolistna to zjawiskowy krzew ozdobny o wyprostowanych pędach, osiągający wysokość do 3 m, należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. Jest uprawiana stosunkowo od niedawna i jest jedynym gatunkiem pęcherznicy uprawianym w Polsce. Rzadko uprawia się formę typową, częściej jej odmiany ozdobne, charakteryzujące się kolorowymi, ozdobnymi liśćmi. Nadaje się do sadzenia pojedynczo, jako soliter, a także na żywopłoty, zarówno swobodne, jak i strzyżone. Dzięki swoim kolorowym liściom odmiany ozdobne dobrze komponują się z innymi krzewami o zielonych liściach. Ze względu na swoje małe wymagania co do gleby nadaje się również do obsadzania nieużytków i terenów świeżo zaużytkowanych (np. na osiedlach mieszkaniowych).

Pęcherznica jest rośliną łatwą w uprawie, należąca do grupy roślin „zasadź i zapomnij”. Potrzebuje stanowiska słonecznego, w półcieniu też będzie rosnąć, ale wówczas jej główny walor – kolorowe liście, będą słabo wybarwione. Pędy pęcherznicy są pokryte ząbkowatymi, trójklapowymi liśćmi w kolorze bordo lub żółtym, przypominającymi nieco liście kaliny (stąd nazwa „kalinolistna”), a czasem również liście porzeczek. Im starszy okaz rośliny, tym jej liście są większe i głębiej klapowate. Kwiaty pęcherznicy są zwykle białe lub biało-różowe i puszyste. Owoce są czerwone, z czasem przebarwiają się do brązu i wysychają, długo utrzymując się na krzewie. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, będzie rosnąć nawet na bardzo jałowej. Jest odporna na mróz.

Jeżeli chcemy posadzić z niej żywopłot nieformowany, należy pamiętać, aby zapewnić jej odpowiednio dużo miejsca, gdyż lubi się rozkrzewiać. Jeśli planujemy mieć żywopłot formowany, pęcherznica doskonale znosi cięcie i ładnie się po nim rozkrzewia. Pamiętać należy, aby cięcie wykonywać latem, po przekwitnieniu (przełom lipca i sierpnia), gdyż wiosną wypłynął z niej soki, co znacznie osłabi roślinę. Przycinamy o około 1/3 długości pędy, na których pęcherznica kwitła, oraz pędy stare, chore i połamane.

Pęcherznica występuje w dwóch odmianach botanicznych:
– Physocarpus opulifolius (L.) Maxim. var. intermedius (Rydb.) B. L. Rob (syn: Opulaster intermedius Rydb., Physocarpus intermedius (Rydb.) C. K. Schneid.)
– Physocarpus opulifolius (L.) Maxim. var. opulifolius

W uprawie znajduje się kilka kultywarów:
'Aureus’ – o jaskrawych, zielonkawożółtych liściach i białych kwiatach
'Dart`s Gold’ – o wysokości do 1,2 m, jaskrawożółtych liściach i białych, czerwono nabiegłych kwiatach
'Diabolo’ – ma purpurowoczerwone liście
'Luteus’ – młode liście są jasnożółte, później stają się kanarkowożółte.

Napisz komentarz...