Czy kieliszki do wina to dobry pomysł na prezent?

Czy kieliszki do wina to dobry pomysł na prezent?

Kieliszki do napojów mogą być dobrym prezentem dla osoby, która lubi spędzać czas w gronie znajomych przy dobrym winie czy innym trunku. Lepsze będą kieliszki do czerwonego wina czy do białego? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Kieliszki jako elegancki i niezobowiązujący prezent

Jeśli często zapraszasz znajomych na domową kolację, warto pomyśleć także o dobrych kieliszkach do alkoholu. Lampka aromatycznego, czerwonego wina podkreśli smak wytrawnej wołowiny po burgundzku. Do przystawek, owoców morza czy drobiu lepsze będzie z kolei białe wino o mniej dominującym smaku.

Bez względu na rodzaj alkoholu, liczą się nie tylko walory smakowe czy zawartość procentów, ale także sposób podania i odpowiednie szkło. W domu, gdzie często podejmuje się gości, nie może zabraknąć kompletów kieliszków do poszczególnych rodzajów alkoholi. W sklepie internetowym Duka można znaleźć bardzo eleganckie zestawy szkła zarówno do białego, jak i czerwonego wina, a także kieliszki do szampana i innych alkoholi.

Zakupy przez internet są bardzo wygodne, można łatwo wyszukać produkty według określonej pojemności czy przeznaczenia. Kieliszki do wina w ofercie Duka to połączenie wysokiej jakości oraz eleganckiego designu. Jest to dobry pomysł na prezent dla miłośnika wina albo dla pary, która dopiero wprowadziła się do nowego mieszkania i brakuje im jeszcze wyposażenia jadalni.

Jakie kieliszki wybrać: do czerwonego wina czy białego?

Dla prawdziwych miłośników alkoholu dobre kieliszki czy szklanki są nie tylko dodatkiem do całego doświadczenia, ale stanowią ważną część doznania smakowego. Nie bez powodu istnieje rozróżnienie na kieliszki do czerwonego wina oraz do białego.

Dobra jakość i odpowiedni kształt kieliszka mogą wpływać na odczuwanie smaku i aromatu alkoholu. Kieliszki do wina czerwonego są zazwyczaj szersze i mają większy kielich, co pozwala winu „oddychać”, podczas gdy kieliszki do białych odmian są węższe, aby utrzymać chłodniejszą temperaturę.

Kieliszki do czerwonego wina – szerokie i większe

Wino czerwone, szczególnie pełne i bogate odmiany jak Cabernet Sauvignon czy Shiraz, wymaga więcej miejsca do oddychania. Proces ten, nazywany dekantacją, pomaga uwolnić pełnię aromatów zawartych w czerwonym winie. Dlatego kieliszki do tego rodzaju alkoholu są zazwyczaj większe i mają szerszy kielich. Ta dodatkowa przestrzeń pozwala na lepszy kontakt wina z powietrzem, co z kolei podkreśla i uwalnia pełen bukiet.

Smukłe kieliszki do białego wina

Wina białe, zarówno te lekkie, jak i bardziej złożone odmiany, nie potrzebują tak dużo przestrzeni do oddychania. Dlatego kieliszki do białego wina są często węższe i mają mniejszy kielich. Ma to na celu utrzymanie niskiej temperatury oraz skoncentrowanie delikatniejszych aromatów w mniejszej przestrzeni, umożliwiając tym samym pełniejsze doświadczenie sensoryczne.

Tak więc kształt i rozmiar kieliszka do wina są zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie wydobyć walory smakowe i aromatyczne danego rodzaju trunku. Dzięki tym informacjom wiadomo już, dlaczego najlepiej mieć w domu dwa komplety kieliszków w zależności od okazji. Kupując zestaw na prezent, warto wcześniej poznać preferencje osoby, która będzie obdarowana.

Dodatkowy atut dekoracyjny

Kieliszki do wina, bez względu na to, do jakiego rodzaju alkoholu są przeznaczone, mogą być także ciekawą dekoracją jadalni. Oprócz swojej praktycznej funkcji kieliszki są również estetycznym elementem wystroju domu. Świetnie wyglądają w otoczeniu innego szkła.

Zarówno na stole, jak i w szafce, kieliszki do wina zawsze stanowią atrakcyjny dodatek, który przyciąga wzrok i podkreśla styl wnętrza. To kolejny powód, dla którego warto rozważyć taki pomysł na prezent dla bliskiej osoby.

Podsumowanie: dlaczego kieliszki do wina są doskonałym prezentem?

Kieliszki to dobry i uniwersalny prezent, który sprawdzi się dla większości osób. Nie każdy pije alkohol i nie dla każdego wino będzie pierwszym wyborem, jednak warto posiadać w domu chociaż jeden elegancki komplet kieliszków do białego lub czerwonego wina.

Taki zestaw idealnie sprawdzi się podczas rodzinnego obiadu czy luźnej kolacji w gronie znajomych. Stylowe i odpowiednio wyeksponowane kieliszki mogą też być elementem dekoracyjnym w kuchni czy jadalni.

www.duka.com

Napisz komentarz...