jak wybrać projekt domu, by był prosty i tani w budowie

Budujesz dom i nie chcesz przepłacać? Podpowiadamy, jak wybrać projekt domu, by był prosty i tani w budowie?

Jakie projekty domów możemy nazwać tanimi w budowie? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy inwestor stający przed realizacja inwestycji marzeń. Najkrócej możemy je określić jako projekty domów charakteryzujące się stosunkowo niskimi całościowymi kosztami budowy. Jak wybrać projekty domów o takiej właśnie charakterystyce? Oto kilka ważnych rad dla inwestorów.

Zwróć uwagę na bryłę i kształt budynku – wybieraj proste projekty domów.

Wybierając niedrogi w realizacji dom w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na jego kompaktową formę. Raczej nie powinniśmy iść w stronę fantazyjnych konstrukcji dachowych lub wyszukanych wykuszy, czy innych ozdobników. Najczęściej projekty tanich domów budowane są na planie prostokąta. Dach takich domów projektuje się jako dach dwuspadowy, najczęściej bez świetlików. Są to istotne wytyczne, których warto się trzymać przeglądając projekty domów w poszukiwaniu tych najbardziej ekonomicznych. W ofercie wielu pracowni projektowych oferujących gotowe projekty domów wybieraj przede wszystkim proste, nieskomplikowane budynki o regularnych kształtach. Projekty, które gwarantują oszczędną realizacje, to domy bez dodatkowych szczegółów konstrukcyjnych, które mogły by generować wyższe koszty wykonania. Inną kluczową cechą tanich w realizacji domów jest brak piwnic. W zamian za dodatkową kondygnacje w postaci piwnicy można wybrać projekt domu z większą kotłownią, lub pomieszczeniem gospodarczym. Takie pomieszczenia z powodzeniem zastąpią drogie w wykonaniu podpiwniczenie.

Dom przy Bukowej 18
Dom przy Bukowej 18

Mniejszy dom, niższe koszty budowy. Projekty małych domów najtańszy sposób na tanią inwestycję.

Jasne jest, że bardzo ważnym elementem jest wielkość budynku, jego powierzchnia użytkowa i powierzchnia zabudowy. Im większy dom, tym droższy w budowie i użytkowaniu. To ile miejsca zajmuje nasz dom na działce przekłada się na wielkość parceli inwestycyjnej. Jeśli wybierzemy mniejsze rozmiarowo projekty domów nie będziemy potrzebować dużej działki, żeby budynek zmieścił się na działce i spełnił wszelkie lokalne warunki zabudowy
Projekty domów tanich w budowie to takie plany, których układ funkcjonalny spełnia najważniejsze oczekiwania wszystkich członków rodziny, zaprojektowane z wydzieloną strefą dzienną i nocną. Pamiętajmy, że dom ma być nie tylko tani, ale też gwarantować nam wygodę i niezbędne miejsce do życia dla każdego domownika. Oszczędności nie mogą się odbywać kosztem podstawowych potrzeb mieszkaniowych.

Tanie w budowie domy cechuje jeszcze jeden istotny szczegół. Tradycyjne balkony coraz częściej są zastępowane wykończeniami w stylu francuskim, tzw. portfenert. Taki zabieg architektoniczny sprawia, że wnętrze poddasza jest dobrze doświetlone, a nie wydajemy dodatkowych pieniędzy na wykonanie tradycyjnych balkonów, wymagających zbrojenia, szalunku i estetycznego wykończenia.

Jeśli możemy, wybierajmy również takie projekty, które nie komplikują konstrukcji dachu za pomocą świetlików, czy innych form wykuszy, bądź lukarn. W przypadku niskobudżetowych projektów z poddaszem ograniczymy w ten sposób nie tylko koszty wykonania dachu, ale też straty ciepła uciekającego przez dodatkowe otwory w dachu.

Dom przy Imbirowej 8

Elegancki minimalizm – tanie domy to też projekty domów nowoczesnych.

Projekty domów tanich w budowie powinno się realizować szybko i tanio. Czy tym samym jesteśmy zdani na przeciętność i tradycyjny styl architektoniczny odbiegający od współczesnych trendów? Nic bardziej mylnego. Nowoczesny minimalizm odnosi się zarówno do konstrukcji i formy budynku, jak i jego wyglądu zewnętrznego. Dobitnie świadczy o tym moda na domy w stylu skandynawskim, czy realizacje typu „nowoczesna stodoła”. Jeśli do prostego domu zastosujemy niewielkie dekoracje wykonane np. z drewnianej deski elewacyjnej, lub betonu architektonicznego, otrzymamy oryginalny i przyciągający wzrok efekt typowy dla nowoczesnych domów o bardziej skomplikowanych parametrach.

Dom przy Czekoladowej
Dom przy Czekoladowej

Napisz komentarz...