Schodami w górę i w dół

Schodami w górę i w dół

Element umożliwiający poruszanie się między różnymi poziomami, mający ogromny wpływ na estetykę i charakter całego pomieszczenia? To muszą być schody! Jednak wybór modelu doskonale pasującego do naszych wnętrz może być nie tylko wyzwaniem, ale również interesującą podróżą w czasie przez różne style architektoniczne. Czym się kierować w doborze schodów? Jak wygląda ich historia? Na te pytania odpowiadają ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR – Sylwia Gulewicz-Wysocka i Aldona Mioduszewska.

Tradycyjne schody, które oddają ducha historycznego budynku? A może nowoczesne i minimalistyczne konstrukcje, dodające wnętrzu nowoczesności? Niezależnie od naszych preferencji, aktualnie możemy wybierać wśród wielu rodzajów schodów, które idealnie dopasujemy do każdego wnętrza, bez względu na jego styl. Jednak, czy taka możliwość istniała od zawsze? Jak wyglądają dzieje schodów?

Stopniowe odkrywanie historii

Jak się okazuje, historia schodów sięga tysięcy lat wstecz. Już starożytni Egipcjanie i Rzymianie korzystali z podobnych konstrukcji, choć wtedy były one zarezerwowane tylko dla wyjątkowych budowli i elitarnych obiektów. Jak mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, schody były niegdyś uważane za znak prestiżu i władzy. A dawne cywilizacje miały ich własne wersje, które spełniały zarówno praktyczne, jak i symboliczne funkcje:

– Starożytni Egipcjanie stosowali schody w piramidach i świątyniach. Wiele z nich miało wyraźne znaczenie religijne i służyły do połączenia sfery niebiańskiej z doczesnym światem. Słynne egipskie schody miały zwykle szerokie stopnie, co ułatwiało proces wznoszenia. Z kolei w Grecji, element ten był używany przy wejściu do budynku, a także jako miejsce spotkań i społecznych zgromadzeń. W Rzymie schody stanowiły natomiast element amfiteatrów, świątyń oraz innych miejsc publicznych. Co ciekawe, dopiero w średniowieczu, wraz z rozwojem zamków i katedr, schody zaczęły odgrywać bardziej praktyczną rolę. W tym czasie szczególnie popularne stały się schody spiralne, ponieważ zajmowały mniej miejsca i były łatwe do ukrycia w obrębie murów. Ten element, oprócz swojej funkcji praktycznej, często był zdobiony rzeźbami i dekoracjami, co zwiększało aspekt wizualny oraz dodawało schodom wartości.

Ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje, że w renesansie schody stały się prawdziwym dziełem sztuki. Włoscy mistrzowie architektury – tacy jak Michał Anioł czy Leonardo da Vinci – tworzyli niesamowite konstrukcje, które były symbolem luksusu i prestiżu. Wiele z nich ozdobione było reliefami, kolumnami, posągami i innymi elementami dekoracyjnymi:

– Wraz z rozwojem technologii i rewolucją przemysłową, ewoluować zaczęły również schody. Te stalowe stały się popularne w okresie industrializacji, ze względu na swoją wytrzymałość i możliwość tworzenia skomplikowanych konstrukcji. Schody betonowe również zyskały na popularności – ze względu na swoją trwałość i elastyczność w projektowaniu.


Wejście w nowoczesność

Współcześnie dostępny jest szeroki wybór różnych typów schodów. A nowe materiały i technologie pozwalają na tworzenie coraz bardziej innowacyjnych i designerskich modeli. W którym momencie należy jednak myśleć o wyborze schodów?

– Najczęściej myślimy o tym we wczesnym etapie realizacji projektów. Wtedy niejednokrotnie jest tak, że zastajemy już schody, które powstają na etapie budowy – są to odlewane schody betonowe. Wtedy możemy dobrać do nich takie elementy jak stopnice i być może podstopnice. W przypadku, gdy mamy już wybraną podłogę, nasze schody mogą być także jej „kontynuacją” pod względem materiału. Inną możliwością jest, na przykład, zestawienie drewnianej podłogi oraz kamiennych schodów – lub odwrotnie – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR i dodaje: – Do schodów dobierzmy także piękne balustrady, które umożliwiają szeroką personalizację pod każdym względem. Istnieje wiele różnych stylów balustrad, począwszy od klasycznych, po nowoczesne, rustykalne czy minimalistyczne, które można dopasować do indywidualnych preferencji estetycznych.

Innym rozwiązaniem będą schody samonośne. Dają one pole do popisu tym, którzy projektują swoją przestrzeń od podstaw i chcą stworzyć niesamowite schody-rzeźby. Można powiedzieć, że jest to samodzielna konstrukcja, którą można usytuować w dowolnym miejscu, także tam, gdzie pozostałe elementy budynku nie przenoszą obciążeń. Cechują się atrakcyjnym wyglądem i lekkością, dzięki której idealnie podkreślają przestrzenność aranżacji. Dodatkowo, schody samonośne mogą być dostosowane do różnych wnętrz, zapewniając optymalne wykorzystanie przestrzeni i tworząc efekt wow.

– Taki rodzaj schodów świetnie sprawdzi się we wnętrzach bardzo nowoczesnych, otwartych i jasnych. Dzięki zastosowaniu, na przykład, szyby i mocowania w ścianie, otrzymujemy efekt lewitujących stopni. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu hartowanego szkła, nasze wnętrze będzie jeszcze jaśniejsze i optycznie większe – podpowiada ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR.

Dla tych, którzy wolą bardziej klasyczne rozwiązania, doskonałe będą schody ze środkowym mocowaniem, dopełnione metalowymi łącznikami. Jak mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, nawiązanie do metalowych elementów również w balustradzie oraz wzbogacenie schodów o drewno sprawia, że konstrukcja nabiera nowoczesnego i industrialnego charakteru, tworząc interesujący kontrast na tle innych elementów wnętrza. Kluczowe jest jednak harmonijne połączenie wszystkich elementów projektu, takich jak materiały, kolory i proporcje, aby stworzyć spójną i efektowną kompozycję wizualną:

– Awangardowe rozwiązanie mogą stanowić również policzki metalowe po dwóch stronach i drewniane stopnie, które mogą być metalowe lub… szklane. To dopiero szaleństwo!

Ikona elegancji – schody kręcone

Schody kręcone to fascynujący i elegancki element architektury, który dodaje wyjątkowego charakteru i stylu do wnętrza. Tego typu konstrukcje charakteryzują się owalnym kształtem. Konstrukcja zazwyczaj składa się z pionowego słupa , wokół którego stopnie układają się spiralnie. Schody kręcone mają niepowtarzalny urok i są idealnym rozwiązaniem w przypadku ograniczonej przestrzeni, ponieważ umożliwiają efektywne wykorzystanie miejsca. Są także często używane w eleganckich rezydencjach, willach czy budynkach o unikalnym designie, tworząc imponujący punkt centralny i zapewniając płynne przechodzenie między piętrami.

– Schody kręcone są kojarzone z Francją. To nie przypadek, gdyż są ważnym elementem architektury tego kraju. Francuscy architekci i projektanci od wieków wykorzystywali schody kręcone jako wyrazisty element w prestiżowych budynkach, takich jak zamki, pałace czy rezydencje. Słynne przykłady francuskich kręconych schodów można znaleźć w takich miejscach jak pałac wersalski, Luwr czy katedra Notre-Dame w Paryżu. Charakteryzują się one często bogatą ornamentyką, precyzyjnym wykonaniem i eleganckimi detalami. Schody kręcone we francuskim stylu są często oparte na klasycznym wzornictwie, wykorzystując łuki, kolumny, rzeźbione detale i wysokiej jakości materiały. Wielu projektantów wnętrz nadal czerpie inspirację z tradycji schodów kręconych, tworząc nowoczesne interpretacje tego elementu – często w stylach industrialnych – dodaje architektka Galerii Wnętrz DOMAR


Jak dobrać schody?

Dobór schodów zależy od kilku czynników, takich jak dostępna przestrzeń, funkcjonalność, styl i budżet. Przed podjęciem decyzji, zmierzmy dostępną przestrzeń. Następnie rozważmy, jak często schody będą używane i przez jakie osoby. Ważne jest również dopasowanie materiałów i wykończenia schodów do stylu wnętrza. Wskazując preferencje estetyczne, nie zapomnijmy również o uwzględnieniu posiadanego budżetu, aby znaleźć odpowiednią równowagę między jakością, a kosztami.

Doskonałym miejscem do poszukiwania wymarzonych schodów jest wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR. W salonach wielu producentów znajdziemy najmodniejsze modne modele schodów oraz ich elementy, doskonale sprawdzające się w tworzeniu pięknych i charakterystycznych wnętrz.

Napisz komentarz...