Jak wybrać grzejnik do łazienki? Praktyczne wskazówki, porady architektów

Jak wybrać grzejnik do łazienki? Praktyczne wskazówki, porady architektów

Grzejnik w łazience to nie tylko ciepło. Liczy się także komfort, jaki zapewnia przy codziennym korzystaniu z tego pomieszczenia oraz dobry, jakościowy design. Co powinniśmy wiedzieć wybierając grzejnik do łazienki podpowiadają architekci z pracowni Interiorsy.

Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, którego aranżacja potrafi przyprawić o zawrót głowy. Bez względu na to, czy urządzamy ją od nowa, czy też robimy remont, wymaga ona dobrego projektu, starannie zaplanowanych funkcji i skrupulatnie przemyślanego wyboru wyposażenia. Ważny jest także odpowiedni dobór detali, tak by podkreślały charakter aranżacji. Należy przy tym pamiętać, że w nawet idealnie urządzonej łazience, efekt końcowy może zepsuć źle dobrany grzejnik. Dlatego przy wyborze odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę zarówno jego walory funkcjonalne, jak i estetyczne.

Ogrzewanie to nie wszystko. Funkcje grzejników łazienkowych

Wybierając grzejnik do łazienki powinniśmy uwzględnić wszystkie funkcje, jakie ma on pełnić. Poza podstawową funkcją grzewczą ważny jest także tzw. komfort termiczny, czyli możliwość szybkiego podniesienia ciepłoty w pomieszczeniu, tak by w krótkim czasie i przy minimalnym zużyciu energii, uzyskać pożądaną temperaturę. Szybkie, wydajne i ekonomiczne sterowanie ciepłem oraz jego równomierną dystrybucję zapewnią indywidualnie dopasowane do każdego modelu termostaty, czy programatory. Możliwość dokładnego regulowania lub ustawiania w zależności od potrzeb temperatury w łazience zapewnia równomierne odczucie ciepła przed i podczas brania prysznica czy kąpieli w wannie, ale także unormowanie wilgotności powietrza, tak by w trakcie korzystania z niej nie parowały lustra czy ścianki kabiny. Dodatkowo grzejnik w łazience powinien posłużyć nam do szybkiego wysuszenia ręczników czy niedużego prania. Nie zapominajmy przy tym, że jest on znaczącym elementem wystroju. Grzejnika w łazience po prostu nie da się ukryć. Dlatego powinien on pełnić także funkcje dekoracyjne, przykuwać uwagę ciekawym wzornictwem, być ozdobą wnętrza

– wyjaśniają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Vasco Niva Bath
Grzejnik NIVA BATH dostępny jest w 55 kolorach. Półki standardowo są w kolorze czarnym (RAL 9005), ale opcjonalnie możliwe jest zamówienie ich również w kolorze białym (S600).

Skąd ta moc? Źródła zasilania

Zanim jednak wybierzemy konkretny model grzejnika do naszej łazienki, powinniśmy ustalić, w jaki sposób będzie on zasilany. Do wyboru mamy trzy zasadnicze opcje – grzejniki wodne, które podłącza się bezpośrednio do instalacji centralnego ogrzewania, grzejniki elektryczne, działające na prąd oraz grzejniki wodno-elektryczne z dodatkową grzałką. To jednak nie wszystkie możliwości. W ofercie renomowanych producentów, takich jak Vasco odnajdziemy bowiem grzejniki z tzw. blowerem. Zamontowana dmuchawa o mocy 1000 Wat całkowicie odmienia sposób ogrzewania łazienki, ponieważ dzięki niej żądana komfortowa temperatura jest osiągana niemal natychmiast. Można więc ogrzewać to pomieszczenie tylko wtedy, gdy się z niego korzysta, a to z kolei znacznie obniża rachunki. Zupełnie nowym na rynku rozwiązaniem jest także szklany grzejnik elektryczny na podczerwień E-TECH Vasco. Działa on na zasadzie radiacji, a nie konwekcji. W pewnym stopniu można go przyrównać do pracy sauny na podczerwień. Przy czym, grzejnik na podczerwień emituje promieniowanie cieplne, które ogrzewa bezpośrednio ludzi i przedmioty w pomieszczeniu, a nie powietrze. Dzięki temu nie ma strat ciepła spowodowanych ruchem powietrza, zużywa więc o 30-50% mniej energii niż tradycyjny grzejnik konwekcyjny.

Liczy się każdy centymetr. Moc grzewcza

Aby optymalnie nagrzać pomieszczenie, a jednocześnie nie przepłacać na kosztach ogrzewania powinniśmy także starannie wyliczyć jego moc grzewczą. Powinna być ona dopasowana do wielkości pomieszczenia, jego stanu (stare budownictwo wymaga większej mocy) oraz dodatkowych funkcjonalności.

Vasco Niva
Minimalistyczny styl grzejnika Niva to inspiracja dla wielu projektantów i producentów z branży. Uosabia funkcjonalność dzięki optymalnemu przepływowi ciepłego powietrza i niezwykle wysokiej emisji ciepła. Natychmiast nagrzewa się do ustawionej temperatury. Ikona w świecie grzejników, gdzie to, co oryginalne, pozostaje najlepsze!
Projekt: Pracownia Interiorsy

Jednym z kluczowych kryteriów doboru grzejnika jest jego moc. Aby ją określić należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak temperaturę zasilania i powrotu wody w instalacji c.o., temperaturę, którą chcemy uzyskać w łazience oraz zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia. Przyjmuje się, że na 1 mkw. powinno przypadać 100-130 W mocy grzejnika. Pamiętajmy przy tym, że temperatura w łazience powinna być nieco wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, a jeśli grzejnik ma służyć także do osuszania ręczników, jego moc należy podnieść od 10 do 20%

– doradzają arch. Marta Iglewska i arch. Radosław Wójcik.

Wszystkie światła na design. Materiały i wzornictwo

Równie istotny jest wybór materiału, z którego wykonany jest grzejnik. Ma on też zasadniczy wpływ na źródło jego zasilania. Poza wspomnianym już szklanym grzejnikiem E-TECH w ofercie Vasco znajdziemy grzejniki stalowe i aluminiowe z zasilaniem wodnym lub wodno-elektrycznym oraz tylko elektrycznym. Materiał, z którego wykonany jest grzejnik ma wpływ także na jego formę, nie determinuje jednak estetyki. Wręcz przeciwnie, Vasco umiejętnie wykorzystuje walory każdego z tych materiałów, tworząc modele przypominające dzieła sztuki. Dobrym przykładem są tu aluminiowe grzejniki Beams Mono i stalowe Niva. Oba modele, choć wykonane z różnych materiałów, zachwycają swym wzornictwem, przyciągając wzrok i skupiając na sobie uwagę. Każdy jednak na swój sposób. Minimalistyczne pionowe grzejniki Beams Mono wyróżnia płaska powierzchnia profil o szerokości 150 mm. Dzięki różnym rozmiarom i bogatej kolorystyce można je dowolnie zastawiać tworząc tym samym artystyczne instalacje ścienne. Co więcej, ich wyrazistej linii nie zaburzają żadne zawory termostatyczne, a wszelkie elementy mocowania zostały dokładnie ukryte. Z kolei Niva ma całkowicie płaską płytę czołową, a jego konsole montażowe w kolorze antracytowym sprawiają wrażenie, że grzejnik lewituje na ścianie. Powieszony na ścianie o tym samym kolorze może płynnie wtopić się w tło, lub też, dobrany na zasadzie kontrastu, stać się pierwszoplanową dekoracją w łazience. Warto też wspomnieć, że model ten dostępny jest w wersji łazienkowej. Niva Bath jest odsunięty od ściany o 325 mm, oferując dodatkową przestrzeń z półkami i wieszakiem, która może posłużyć do przechowywania czy szybkiego osuszenia ręczników i ubrań. Przykłady dobrego wzornictwa jednak można mnożyć wspominając takie modele grzejników dekoracyjnych Vasco, jak Carré, Bryce czy Zaros. Wybór konkretnego zawsze zależy od naszych indywidualnych gustów i stylistyki wnętrza.

Vasco Niva
Grzejnik elektryczny Vasco Niva
Projekt arch. Ada Szydłowska

Czasy, kiedy grzejnik w łazience po prostu był, dawno minęły. Dziś jest on istotnym elementem wystroju, dlatego ważny jest dobry, jakościowy design. Jego forma i kolorystyka muszą w pełni wpisywać się w założenia stylistyczne projektu tego pomieszczenia. Nie znaczy to jednak, że ma pozostawać niewidoczny. Wręcz przeciwnie, nowoczesne wzornictwo dostępnych na rynku modeli, zachęca by go wyeksponować, a bogata gama kolorów i wykończeń w znaczny sposób to ułatwia. W ten sposób współczesne grzejniki stają się dziełami sztuki użytkowej

– dodają architekci z pracowni Interiorsy.

Praktycznie wszystko – pomocne akcesoria

Jak niejednokrotnie już wspominaliśmy grzejnik w łazience często służy jako miejsce do osuszania ręczników czy drobnego prania. I choć w tej roli doskonale sprawdzają się grzejniki drabinkowe, takie jak z dedykowanej do łazienki serii Bathline Vasco czy Aster, nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. W ofercie producenta znajdziemy także płaskie grzejniki z opcjonalnymi wcięciami do zawieszania ręczników jak dekoracyjny model Oni, ale też specjalne relingi i relingo-półki. I tak np. relingo-półka Multi Plus Vasco poza funkcją zdobną, jest także niezwykle praktycznym elementem wyposażenia. Montowana częściowo na ścianie zapewnia one dodatkowe miejsce na łazienkowe bibeloty, a ukryte za dekoracyjnym panelem wieszaczki pozwalają odwiesić ręcznik, nie przysłaniając przy tym urody grzejnika. Dzięki takim rozwiązaniom możemy cieszyć się ciepłą, funkcjonalną i piękną łazienką na co dzień.

Vasco Beams Mono
VASCO BEAMS MONO, pojedynczy profil szerokości 150 mm
Projekt Anetta Kazimierska

Więcej informacji o VASCO Group na stronie: www.vasco.eu

Napisz komentarz...