Co zamiast tradycyjnego grzejnika?

Co zamiast tradycyjnego grzejnika? Poznaj zalety konwektorów kanałowych i klimakonwektorów Vasco

Grzejniki w naszych domach przestały być już tylko niezbędnym elementem wyposażenia stricte technicznego. Świadomi roli detali we wnętrzach coraz częściej wybieramy modele dekoracyjne, których nie trzeba skrzętnie ukrywać. Jednak designerskie grzejniki to nie jedyny sposób na stylowe ogrzanie domu. Na rynku odnajdziemy wiele mniej typowych rozwiązań, które nie tylko ładnie wtapiają się w aranżację, ale też pełnią wiele praktycznych funkcji. Do nich niewątpliwie należą konwektory kanałowe i klimakonwektory.

Konwektory kanałowe

Konwektory kanałowe z dnia na dzień zdobywają coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego – są to urządzenia korzystające z procesu konwekcji, który w naturze znany jest od zawsze. Polega on na ruchu cząstek powietrza ciepłego ku górze, natomiast zimnego ku dołowi. Ten właśnie proces wykorzystują grzejniki konwektorowe, do które pobierają zimne powietrze ogrzewają je, a wypuszczają dalej do pomieszczenia. Nowoczesne konwektory kanałowe odnajdziemy m.in. w ofercie marki Vasco. Dostarcza ona na rynek dwa podstawowe rodzaje konwektorów kanałowych z wymuszoną konwekcją i wentylatorem oraz z naturalną konwekcją, wśród których odnajdziemy modele dopasowane do konkretnych potrzeb. Wszystkie jednak montowane są w warstwach podłogi w specjalnych wannach. Grzejnik wykorzystuje element grzewczy konwektorowy, który dzięki gęstemu ożebrowaniu, wymusza konwekcyjny obieg powietrza wewnątrz wanny. W powierzchnię podłogi wbudowana jest kratka, która zapewnia cyrkulację powietrza. Kratka jest wykonywana ze szczebelków aluminiowych, anodowanych w jednym z trzech możliwych kolorów lub z drewna wybranego spośród kilku dostępnych gatunków (buk, dąb, mahoń). Dostępna w ofercie jest także kratka ze stali nierdzewnej. Dużą zaletą konwektorów kanałowych jest także to, że mogą być montowane bezpośrednio pod oknem sięgającym podłogi, a nawet pod drzwiami prowadzącymi na taras.

Klimakonwektor kanałowy Vasco
KONWEKTOR KANAŁOWY VASCO – projekt wnętrza Joanna Derecka

Klimakonwektory

Klimakonwektory z kolei to wielofunkcyjne urządzenia, które łączą cechy grzejnika konwekcyjnego i klimatyzatora. W ziemie ogrzewają więc pomieszczenia, a latem chłodzą powietrze, zapewniając komfort termiczny przez cały rok. I choć nie jest to nowe rozwiązanie, a klimakonwektory często były montowane we wnętrzach publicznych, to dopiero na przestrzeni ostatnich lat zyskały one popularność także w budownictwie mieszkaniowym. To za sprawą nowoczesnych technologii, które w znaczący sposób pozwoliły zredukować hałas towarzyszący korzystaniu z tego typu urządzeń. Co więcej oferowane na rynku klimakonwektory doskonale współpracują z coraz powszechniej stosowanymi pompami ciepła (z odwróconym obiegiem pracy) oraz większością kotłów c.o. Zaletą klimakonwektorów jest przede wszystkim szybkość działania. Bardzo niski poziom bezwładności cieplnej urządzeń umożliwia natychmiastową reakcję na zmiany temperatury zewnętrznej oraz poziomu nasłonecznienia. W domach jednorodzinnych klimakonwektory mogą z powodzeniem współdziałać z ogrzewaniem podłogowym. Także z punktu widzenia aranżacji wnętrz klimakonwektor jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy zachować reprezentacyjny charakter wnętrz.

Klimakonwektor Niva Ventilo
Klimakonwektor Niva Ventilo

Klimakonwektor Niva Ventilo

Doskonałym przykładem nowoczesnego klimakonwektora jest model Niva Ventilo od Vasco. Wzorniczo nawiązuje on do jednej z czołowych linii marki Niva – kolekcji, która stała się już ikoną w branży grzejników dekoracyjnych. Niezwykle prostą formę tworzy prostopadłościenna bryła pozbawiona zbędnych elementów. Wąska płyta montowana jest na ciemnoszarych bocznych osłonach lekko cofniętych w stosunku do płyty czołowej, dzięki czemu całość nabiera lekkości i łatwo wtapia się w wystrój wnętrza. Dodatkowym atutem tego modelu jest bardzo cicha, prawie niesłyszalna praca. Niva Ventilo standardowo oferowany jest w kolorze białym – RAL 9016. Zastosowanie farby proszkowej o drobnej strukturze pozwala na przemalowanie przedniego panelu klimakonwektora na dowolny kolor, by uzyskać efekt dyskretnego wtopienia się urządzenia w ścianę lub nadania mu kontrastowego koloru. Warto przy tym nadmienić, że w ofercie Vasco odnajdziemy także klimakonwektory kanałowe z wentylatorem.

Klimakonwektor Vasco Niva Ventilo
Klimakonwektor Vasco Niva Ventilo

Napisz komentarz...