Brzoskwinia płaskoowocowa Saturn

Brzoskwinia płaskoowocowa Saturn

Pierwsze brzoskwinie płaskoowocowe pojawiły się w Chinach ok. 2000 lat temu. Były uważane za tak niesamowite, że wolno je było jeść tylko cesarzom. Zwykły śmiertelnik mógł przypłacić konsumpcję życiem. Brzoskwinia płaskoowocowa Saturn, którą spotykamy także pod nazwami – Ufo, Paraguayo, Ciasteczkowa pochodzi z ameryki północnej. Została wyhodowana w latach 60-tych i ze względu na swój kształt jest tam znana pod nazwą Donut Peach.

Charakterystyka
Brzoskwinia Saturn rośnie intensywnie i wytwarza rozłożystą koronę, którą łatwo formować. Dzwonkowate kwiaty są duże i różowe, dzięki czemu drzewo to stanowi wspaniałą ozdobę ogrodu. Finalnie drzewo dorasta do ok. 3,5-4,5m wysokości.

Brzoskwinia płaskoowocowa Saturn jest odmianą, którą warto wybrać np. na działkę. Jest samopylna, nie wymaga zapylacza, odporna na mrozy, przy założeniu wykonania podstawowego zabezpieczenia na pierwszą zimę. Młode drzewka mogą przemarzać i trzeba je zabezpieczyć na okres zimowy – wokół pnia trzeba koniecznie usypać kopczyk, który zapobiegnie przemarzaniu korzeni. Kwiaty odmiany Saturn dobrze znoszą chłody. Nie jest wrażliwa na choroby, należy uważać na kędzierzawość liści – zaleca się wykonywać dwa razy w roku, wiosną i jesienią gdy opadną liście, oprysk Miedzianem WP50. Dla naszego kosmicznego drzewka owocowego, powinniśmy wybrać stanowisko słoneczne, bez zastoisk mrozowych czy silnych wiatrów. Ziemia żyzna, piaszczysto-gliniasta, umiarkowanie wilgotna.

Brzoskwinia płaskoowocowa Saturn

Brzoskwinia typu Saturn, Ufo musi być regularnie cięta. Zabieg jest bardzo ważny, bo brzoskwinia owocuje na pędach jednorocznych. Pierwsze cięcie przeprowadza się wiosna tuż po posadzeniu. Ciąć trzeba krótko. Wszystkie pędy przycina się za 2 lub 3 pąkiem. Skracać należy też przewodnik. Wyrośnięte drzewko trzeba tak przyciąć by nie było wyższe niż 150 cm. Koronę kształtujemy w ten sposób aby gałęzie wyrastały jak najbardziej poziomo. Jest to ważne, ponieważ w takim wypadku drzewo szybciej owocuje i gałęzie nie wyłamują się pod ciężarem owoców. W czasie cięcia trzeba usunąć pędy o bardzo ostrych kątach w stosunku do przewodnika i wyrastające zbyt nisko. Ciąć warto w słoneczny dzień i później rany zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Zabieg ten zabezpiecza przed chorobami. Po uformowaniu korony również się drzewko przycina. Konieczne bowiem jest cięcie prześwietlające i odmładzające. Jeśli nie wykonujemy zabiegów odmładzających, brzoskwinia szybko się starzeje i przenosi owocowanie na wyższe partie drzewa, co utrudnia późniejszy zbiór. Z drzew starszych wycina się również martwe, chore pędy oraz krzyżujące się i kierujące wzrost do środka korony. Tego typu zabiegi przeprowadza się latem po zebraniu owoców.

Owoce
Brzoskwinia typu Saturn, Ufo posiada owoce płaskie o średnicy 6-8cm. Ważą zwykle 60-80g. Skórka jest kremowa i pokryta w dużym stopniu czerwonym rumieńcem. Miąższ jest kremowobiały, soczysty, niezbyt zwięzły, słodki i smaczny. Pestka jest bardzo mała i spłaszczona. Większe owoce można uzyskać jeśli ręcznie przerywa się zalążki. Owoce mogą wtedy ważyć 100 g.

Dorosła brzoskwinia owocuje obficie co roku. Pierwsze skromne plony zazwyczaj pojawiają się w drugim roku uprawy. W każdym kolejnym są coraz większe. Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa podaje, że owoce najlepiej zrywać w terminie od 11 do 17 sierpnia. Dokładny termin zależy od stanowiska i pogody w danym roku wegetacyjnym. Owoce należy zebrać kilka dni przed dojrzałością. Trzeba zrywać ostrożnie by ich nie uszkodzić. Owoce nie są trwałe. Łatwo gniją i szybko miękną.

Brzoskwinia płaskoowocowa Saturn

Napisz komentarz...