Membrana czyli nowoczesna ochrona dachu. Jaką rolę pełni w konstrukcji?

Membrana czyli nowoczesna ochrona dachu. Jaką rolę pełni w konstrukcji?

Dach na co dzień jest narażony na wiele wyzwań. Deszcze, wichury i niska temperatura w największym stopniu wpływają właśnie na tą część budynku. W związku z tym używa się materiałów, które wzmocnią i uszczelnią konstrukcję. Jednym z najnowocześniejszych są membrany. Najskuteczniej ograniczają wpływ czynników atmosferycznych na dach, tym samym przedłużając żywotność budynku. Z badań wynika, że zwiększają także energooszczędność, ograniczając wymianę powietrza aż o 30 proc.

Dach jako cześć szczytowa budynku jest najbardziej wystawiony na wpływ słońca, wody i wiatru, dlatego musi być szczelny i przede wszystkim nie przepuszczać wilgoci. Nieodpowiednio skonstruowany może spowodować zawilgocenie izolacji, zagrzybienie konstrukcji, a w dalszej kolejności jej zniszczenie. Stosuje się więc materiały, które chronią dach przed tymi czynnikami, funkcjonując jako warstwa hydroizolacyjna. Jednym z najnowocześniejszych są membrany dachowe. To prężnie rozwijająca się grupa produktów, które oprócz standardowej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, znacząco przedłużają żywotność dachu i zwiększają energooszczędność budynku.

Membrany to obecnie jedne z najlepiej sprawdzających się materiałów do hydroizolacji dachu. Produkty te są coraz bardziej cenione na rynku, a producenci stale rozszerzają ich funkcje. Membrany zapewniają już aż do 20 proc. mniejsze straty ciepła. Na rynku są też materiały, które mają gwarancję funkcjonalności aż do 30 lat, co znacząco przedłuża żywotność konstrukcji

– mówi Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.

Jak membrana chroni dach?

Membrana to materiał, mający w określony sposób chronić dach. W związku z tym na rynku dostępnych jest wiele produktów o różnych funkcjach i jakości, dostosowanych do konkretnych wymogów konstrukcji. Membrany mogą być stosowane w budowie dachów skośnych, zarówno z deskowaniem, jak i bez, w zależności od ich wytrzymałości. Niektóre produkty można zastosować także w przypadku dużych rozstawów krokwi i łat. Bardzo odporne materiały używane są nawet jako warstwy podkładowe pod pokryciem dachowym z łupka lub metalu.

Membrany dachowe chronią przed wodą w trakcie deszczy, opadów śniegu oraz wilgotnych dni. Zabezpieczają także przed wpływem wysokich i niskich temperatur, dlatego materiał jest bardzo istotny zarówno latem, jak i zimą. Niektóre produkty mogą też chronić przed drobnym pyłem, a nawet ruchem powietrza pod pokryciem dachowym. Już powstały także materiały, które mogą być przydatne nawet w ekstremalnych warunkach, np. utrudniając rozprzestrzenianie się płomieni albo funkcjonujące w temperaturze nawet do +150°C.

Przy wyborze membrany dachowej warto zwrócić uwagę na jej funkcjonalność i jakość. Nie do każdego budynku niezbędne jest zastosowanie produktu wytrzymującego ekstremalne warunki pogodowe. Ważne jest jednak postawienie na dobrą jakość, nawet w przypadku ograniczania budżetu. Dobrą membranę można rozpoznać m.in. dzięki certyfikatowi ETA. Jest to gwarancja maksymalnego poziomu bezpieczeństwa i niezawodności nowoopracowanych rozwiązań, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej oraz najnowszymi standardami

– mówi Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.

Membrana zwiększa energooszczędność budynku

Membrana dachowa funkcjonuje także jako warstwa izolacyjna. Z badań właściwości izolacyjnych 100-metrowego poddasza przeprowadzonych przez Instytut Fraunhofera w Holzkirchen wynika, że odpowiednia membrana dachowa zmniejsza wymianę powietrza o 30 proc. Przekłada się to na zapotrzebowanie na energię budynku. Dach zimą może zapobiegać uciekaniu ciepłego powietrza do góry, a latem ograniczać nagrzewanie się budynku. Jednak, że aby w pełni wykorzystać właściwości izolacyjne membrany, należy przede wszystkim zadbać o szczelny montaż. Do tego warto zastosować specjalne paski klejące, które pozwalają na sklejenie ze sobą arkuszy membrany i zapewniają w ten sposób aż do 20 proc. mniejsze straty ciepła.

Dach jest najbardziej narażony na działanie czynników atmosferycznych, a w związku z tym stosowanie materiałów chroniących przed ich wpływem staje się bardzo istotne. Membrany dachowe to jedne z najnowocześniejszych materiałów, które mogą zabezpieczyć konstrukcję, przedłużyć jej żywotność, a nawet zwiększyć jej energooszczędność.

DÖRKEN Delta

Napisz komentarz...