W męskim stylu? Nowa odsłona showroomu YAK Living Space Experience

W męskim stylu? Nowa odsłona showroomu YAK Living Space Experience

Nowoczesne technologie pozwalają wnętrzom współpracować z ich mieszkańcami. Ulokowany w sercu Warszawy showroom YAK Living Space Experience otwiera drzwi do świata smart home każdemu, kto chce poznać jego możliwości. Od października 2023 to miejsce działa w nowej odsłonie – apartament pokazowy zmienił swoje oblicze niemal całkowicie. Nowe wnętrze zaprojektowała pracownia Naboo Studio.

Na 170 metrach kwadratowych apartamentu pokazowego YAK Living Space Experience znajdziemy rozbudowaną instalację zgodną z międzynarodowym standardem automatyki budynkowej KNX. Tu można eksplorować możliwości spersonalizowanego sterowania dla domów, biur, hoteli i innych obiektów. W YAK oświetlenie, klimatyzacja, systemy multimedialne oraz wentylacja tworzą doskonale funkcjonujący organizm. Poszczególne elementy harmonijnie ze sobą współpracują. Co ważne, obsługa tych funkcji jest intuicyjna i bardzo prosta. Jeśli zakochać się w smart home, to właśnie tu.

Zmiana w firmie, zmiana w showroomie

Totalna zmiana w showroomie YAK nie wzięła się z przypadku.
– Showroom Living Space Experience w tej formule działa od wielu lat. Wcześniej pod szyldem ABB, potem już jako YAK. Wizualnie nie przechodził znaczącej rewolucji. Ale dziś firma YAK się zmienia w całości – zaczynamy nowe projekty, poszerzamy zakres usług i zwiększamy zespół. Dlatego uznałam, że to dobry moment, by także nasz showroom odzwierciedlał zupełnie nowe oblicze naszej firmy – mówi Monika Komalska, CEO w YAK.

YAK, założony jako firma doradcza, stał się projektantem, dostawcą i wykonawcą instalacji smart home i automatyki budynku. Słowem: jeśli szukać kompleksowego dostawcy takich rozwiązań, to właśnie tutaj.

– Z naszych obserwacji wynika, że automatykę i rozwiązania smart home podczas budowy domu najczęściej wybierają mężczyźni. Pomyślałam więc, że warto by showroom YAK Living Space Experience stał się, po wielu latach, nieco bardziej „męski” w wyglądzie, klasyczny niczym doskonale skrojony męski garnitur i może nawet surowszy – mówi Aneta Dudek z pracowni Naboo Studio, która jest autorką nowego wnętrza showroomu.

YAK Living Space Experience to w pełni funkcjonalne mieszkanie z kuchnią, jadalnią, salonem telewizyjnym, sypialnią oraz dwiema łazienki i gabinetem do pracy. Urządzony jest na planie otwartej przestrzeni. Choć showroom zachował podział funkcjonalny poprzedniego apartamentu, to wizualnie zmienił się niemal całkowicie.

W nowej odsłonie minimalistyczne, białe wnętrze ustąpiło miejsca ciemniejszej i bardziej eleganckiej stylizacji. Elementy przestrzeni „urosły” – większa jest wyspa kuchenna, stoły, meble wypoczynkowe, pojawiła się garderoba i nowoczesna strefa multimedialna.

Od kuchni

Współpraca Moniki Komalskiej oraz Anety Dudek zaczęła się od pomysłu na zmianę strefy kuchennej w showroomie. Początkowo w planach było stworzenie nowej wyspy i zabudowy kuchennej. Jednak w trakcie omawiania projektu Monika doszła do wniosku, że nowa część musi być spójna z resztą wnętrza.
Można za to śmiało powiedzieć, że w kuchni pojawiło się najwięcej innowacji i zmian – nie tylko w zakresie smart home, ale też bardziej analogowych inteligentnych rozwiązań dla domu. Aneta Dudek współpracowała przy realizacji zabudowy z firmą Lubomirski Pracownia Projektowa oraz firmą Lechstone To eksperci od zadań specjalnych, którzy doskonale radzą sobie z nietypowymi projektami. Kuchnia w YAK to pokaz możliwości projektantki i zespołu wykonawczego. A także technologii dla stref kuchennych.

Sama wyspa złożona jest z dwóch części. Jedna to prosty, geometryczny blok z ukrytą pod blatem płytą indukcyjną. Wykorzystane na górnej powierzchni spieki Marmo Nevada Gold od Laminam pozwalają efektywnie korzystać ze schowanej pod spodem płyty grzewczej. Oszczędnej bryły nie zdobią od góry żadne palniki ani elementy sterujące, które ukryte są również pod blatem.

Ta część przechodzi w lekko zaobloną sekcję z hokerami i siedziskami oraz ciemnym blatem ze spieku In-Side Pietra di Cardoso Nero Fiammato od Laminam. Tworzenie zakrzywionych frontów i dopracowanych w każdym detalu zdobień to jeden z atutów stolarni Lubomirski. W swoich zakładach potrafią wyrzeźbić nawet najbardziej wymyślne formy.

W męskim stylu? Nowa odsłona showroomu YAK Living Space Experience

Nic co niepotrzebne

W korpusie wyspy ukryte są szafki, zmywarki, półki na wino. Takie elementy jak gniazdka są zaledwie lekko zarysowane w bryle mebla. Wszystko wygląda jakby było jedną, monolityczną całością. Całość uzupełnia elegancka bateria Aquano od Hansgrohe z funkcją „prysznica”, którą można czyścić owoce i warzywa. Przestrzeń oświetlają lampy z kolekcji Extruded oraz Minude od belgijskiego producenta Modular Lighting Instruments, którego firma YAK jest projektantem i dystrybutorem.

Ukryte w wyspie oraz w kuchennej zabudowie urządzenia AGD także mogą być zintegrowane z instalacją smart home. Dzięki temu ich działanie można kontrolować i nadzorować w ramach jednego systemu do automatyki całego domu, nawet zdalnie.

Obok wyspy powstał mebel kuchenny z lodówką, ekspresem do kawy, piekarnikiem, dodatkowymi blatami, barkiem i schowkami. Oraz podświetlonym logo YAK od strony wejścia do apartamentu, gdzie zabudowa kuchenna wyznacza efektowny korytarz. Prosty blok z zaoblonymi bokami na pierwszy rzut oka wygląda jak jedna bryła. Jednak fronty otwierają się i chowają całkowicie w zabudowie – wtedy mamy dostęp do ukrytych barków i dodatkowych blatów. Zastosowany tu system zawiasów to Revego od renomowanej austriackiej firmy Blum.

W meblu ukryte są ekspozytory z kolekcją ekskluzywnych wyłączników takich marek jak ABB, Jung, Basalte, Gira, Basalte, Ekinex, Lithoss, Font Barcelona, Tense i wielu innych oraz dodatkowe półki i podświetlane szuflady systemowe od firmy Hettich. Ciekawym rozwiązaniem jest osprzęt elektryczny zlicowany z frontem mebla. Przyciski Xillo Trimless Solutions wyglądają jakby były zanurzone w ścianie albo meblu, co zapewnia minimalistyczny charakter tej strefie. W YAK połączono je z meblem. Wyglądają, jakby były praktycznie zanurzone w zabudowie i są jedynie bardzo delikatnie widoczne.

– Kuchenna zabudowa w YAK to pokaz możliwości, jaką daje połączenie dobrej wizji i projektu, stolarskiej precyzji, oraz integracji rozwiązań smart home – podsumowuje Monika Komalska.

KNX nadal wyznacza standard

Jak zauważa Monika Komalska, choć instalację pod smart home położono tu już tu prawie dekadę temu, to nadal działa ona znakomicie i bez problemu pozwala na podłączenie coraz to nowych urządzeń. Standard KNX integruje rozwiązania kilkuset producentów, a showroom YAK udowadnia, że mimo upływu czasu starsze instalacje nadal doskonale współpracują z produktami najnowszej generacji.

Wszystkie elementy wykonawcze w instalacji w showroomie YAK niezmiennie pochodzą od marki ABB. Zbudowana lata temu centrala bez problemu pozwala zarządzać elementami w każdym zakątku showroomu. Precyzyjnie steruje źródłami światła, ogrzewaniem i chłodzeniem, silnikami przesłon i wieloma innymi elementami.

Aby pokazać odbiorcom szeroki zakres możliwości i różnorodności produktów, w showroomie YAK Living Space Experience prezentowane są rozwiązania kilku czołowych dostawców z zakresu automatyki budynkowej. Najważniejsze zadania realizowane są tu niezmiennie przez produkty marek takich jak ABB, Basalte i Jung. Do pakietu włączników dołączono także m.in. rozwiązania belgijskich marek takich jak Tense Switches czy Lithoss, hiszpańskiej marki Font Barcelona czy niemieckiej firmy Gira.

Showroom YAK Living Space Experience

Strefa multimediów

Jadalnię od salonu oddziela biokominek możliwy do obsługi również w standardzie KNX – to nowość od polskiej firmy Kratki.pl. Zabudowa tej strefy została wykonana ze spieków Pietra di Savoia Grigia od marki Laminam. Spieki, które znalazły się za ekranem telewizora w strefie multimedialnej, nie tylko podkreślają klimat wnętrza, ale też poprawiają jego akustykę. To ten sam wzór, którego użyto na ciemnym blacie w kuchni.

W części salonowej największą nowością jest zaawansowany system kina domowego od firmy Focal. Poza profesjonalnymi głośnikami w ścianie czy suficie mamy coś dla miłośników audiofilskich doznań – głośniki wolnostojące Focal Sopra to prawdziwy majstersztyk połączenia sztuki z technologią audio. Te wysokiej klasy głośniki są projektowane tak, aby nie tylko, dostarczać doskonałego brzmienia, ale również zachwycać wyjątkowym wzornictwem.

W showroomie YAK elektryfikacja zostaje wprowadzona również do mebli. Poza oświetleniem kuchni czy garderoby, w meblach tapicerowanych i wypoczynkowych znajdziemy „elektryczne” dodatki. Sofa Savina w strefie kinowej posiada wbudowane i subtelnie ukryte gniazdka. To część mieszkania idealna do pracy i do wypoczynku. Wszystkie ruchome meble (sofy, stoliki, stoły) wykorzystane w showroomie pochodzą od hiszpańskiej marki Viccarbe. To producent wytrzymałych i pięknych w detalu mebli biurowych, które doskonale prezentują się także w domach prywatnych. Co ważniejsze – można je personalizować w najdrobniejszym detalu.

Bardziej klasyczne i analogowe meble znaleźć można w sypialni. Efektowne łóżko Husk to design od marki B&B Italia i projekt uznanej Patricii Urquioli. Podobnie zresztą jak stoliki od Viccarbe, które stanęły obok spektakularnego zagłowia łóżka tej samej projektantki. Za łóżkiem powstała ścianka tworząca niewielką garderobę z dużym owalnym lustrem oraz wielopunktowym podświetleniem toaletki.

Inne światło

Showroom YAK posiada największą w Polsce ekspozycję oświetlenia Modular Lighting Instruments. Wszystkie oprawy świetlne zastosowane we wnętrzu to produkty tej cenionej przez architektów belgijskiej marki wyznaczającej najwyższy poziom wykonania. Podczas remontu nie tylko zmieniono same oprawy, ale też całkowicie przeprogramowano temperaturę barwową oświetlenia we wnętrzu.

– Powszechnie stosowaną w Polsce barwą sztucznego oświetlenia jest 3000K. Ale w naszych szerokościach geograficznych o wiele lepsze dla naszego samopoczucia jest oświetlenie cieplejsze, o barwie 2700K. Dlatego też w całym wnętrzu zdecydowaliśmy o zastosowaniu właśnie takich opraw. Chcemy pokazać naszym gościom, że nawet drobna zmiana może mieć kluczowy wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie – wyjaśnia Monika Komalska.

Część lamp wykorzystanych w showroomie wykonano w technologii tunable light, co oznacza, że można dynamicznie regulować nie tylko nasilenie oświetlenia, ale też jego temperaturę barwową od bardzo ciepłej po zimną, która przydaje się do wykonywania bardziej precyzyjnych czynności. Ciekawym technicznym aspektem są nowe zasilacze oświetlenia LED z efektem antiflickering. Dzięki nim zdjęcia i filmy wykonywane w showroomie przy sztucznym oświetleniu pozbawione będą efektu migotania. To niezwykle przydatna funkcja w miejscach, w których, tak jak w YAK Living Space Experience, często odbywają się wydarzenia i pracują fotografowie oraz filmowcy.

Showroom YAK Living Space Experience
Showroom YAK Living Space Experience znajduje się w warszawskiej Defabryce przy ul. Duchnickiej 3.
Projekt: Aneta Dudek, Naboo Studio
Fot. Budzik Studio. Żródło: YAK
Stylizacja: Aleksandra Przeździk-Buczkowska
Obrazy we wnętrzu: Izabela Chamczyk

Najlepszy standard

Wszystkie oprawy w apartamencie zintegrowane są w standardzie DALI, który z kolei współpracuje z instalacją smart home w standardzie KNX. Połączenie tych dwóch uniwersalnych systemów pozwala do maksimum wykorzystać światło w showroomie – kontrola scen i automatyzacja działania oświetlenia i innych elementów jest możliwa na najdrobniejszym poziomie.

Nowe wnętrze YAK pokazuje, jak architekci mogą wykorzystywać oświetlenie do kreowania przestrzeni. Iluminację wprowadzono do mebli i wokół nich. Dzięki podświetleniu funkcjonalnemu i akcentującemu na zewnątrz czy wewnątrz zabudów meblowych i integracji z systemem smart home, meble w pewnym sensie stają się integralną częścią oświetlenia całej przestrzeni.

Niektóre są zintegrowane z czujnikami i zautomatyzowane – np. w zabudowie garderoby czy kuchni światło włącza się po otwarciu frontów. Pozostałe oświetlenie mebli buduje nastrój w tych samych scenach, w których bierze udział oświetlenie podstawowe.

Precyzyjna kontrola oświetlenia jest możliwa dzięki estetycznym panelom sterowania i przyciskom umieszczonym w całej przestrzeni showroomu. Znajdziemy tu nowości takie jak panel dotykowy do montażu w pojedynczej puszce instalacyjnej Jung LS Touch, czy ultra płaski 10-calowy panel ABB. Z kolei za pomocą sprawdzonego panelu G1 od firmy Gira można jednym dotknięciem palca uruchamiać całe sceny.

Ukryte rozwiązania

Miejscami, które najmniej zmieniły się, są łazienki. W gościnnej toalecie nadal dominuje wyjątkowa, charakterystyczna zieleń spieków od Laminam, ceramika od Duravit oraz armatura AXOR. Ciekawą nowinką jest najnowszy model toalety myjącej Sensowash Starck f Plus od Duravit w łazience przy sypialni. Wyposażona w niezwykle higieniczne różnorodne funkcje mycia oraz personalizowane ustawienia toaleta pokazuje, że zastosowanie elektroniki w łazience może służyć naszemu komfortowi.

Motywem przewodnim w nowej odsłonie showroomu YAK Living Space Experience okazały się być… ukryte elementy. Mamy np. płytę grzewczą schowaną pod blatem wyspy, gniazdka czy włączniki wtopione w korpusach zabudowy. W kuchennej zabudowie fronty chowają się w bryle mebla, gdy otwieramy szafy. W sofie ukryte są gniazdka elektryczne. W sali kinowej zaś – głośniki w ścianie. Ciekawym rozwiązaniem jest też wentylacja od litewskiej marki Ventmann. W suficie są widoczne jedynie niewielkie, cienkie linie, przez które odbywa się mechaniczna wymiana powietrza precyzyjnie sterowana dzięki automatyce w standardzie KNX.

Dzięki tym i innym rozwiązaniom showroom YAK jest przestrzenią pełną wyjątkowych detali i eleganckiego klimatu. Dopracowana w najdrobniejszym elemencie przestrzeń pokazuje możliwości, jakie daje dziś połączenie najwyższej jakości designu, rzemieślniczej pracy oraz zaawansowanych technologii.

Showroom YAK Living Space Experience znajduje się w warszawskiej Defabryce przy ul. Duchnickiej 3.

Projekt: Aneta Dudek, Naboo Studio
Fot. Budzik Studio. Żródło: YAK
Stylizacja: Aleksandra Przeździk-Buczkowska
Obrazy we wnętrzu: Izabela Chamczyk

Napisz komentarz...