Jak skutecznie czyścić kostkę brukową?

Jak skutecznie czyścić kostkę brukową?

Nawierzchnia z kostki brukowej jest podatna na zanieczyszczenia. Często osadzająca się na niej ziemia lub resztki roślin sprawiają, że na kostce pozostają nieestetyczne przebarwienia. Jak je usunąć? Czy zawsze jesteśmy zmuszeni do stosowania niebezpiecznych i agresywnych chemicznie środków czyszczących?

Jak uniknąć zanieczyszczenia kostki brukowej?

Zacznijmy od tego, że dogłębne czyszczenie kostki brukowej nie zawsze jest konieczne. Jeśli brukowana nawierzchnia wykonana np. z kostek Jadar zostanie wcześniej odpowiednio zaimpregnowana, to część zabrudzeń nie będzie się na niej osadzać. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych impregnatów:

• ograniczysz ilość brudu przenikającego do kostki,
• zabezpieczysz ją przed wnikaniem wody,
• Twoja nawierzchnia będzie wyglądać jak nowa.

Środki impregnujące to nie wszystko. Chcąc ograniczyć ryzyko zabrudzeń, warto okresowo czyścić fugi pomiędzy kostkami. Dzięki temu usuniemy z nich roślinność, której pyłki (wraz z liśćmi i źdźbłami trawy) mogą trwale zanieczyszczać brukowaną nawierzchnię.

Jak czyścić kostkę z różnego rodzaju zabrudzeń?

Poniżej publikujemy szereg przydatnych porad, które pomogą rozwiązać problem z najczęściej występującymi na kostce zanieczyszczeniami.

1. Jak czyścić plamy po oleju?
Olej silnikowi lub inne rodzaje tłuszczu to trudny przeciwnik, który pozostawia na powierzchni kostki trwałe, szpecące ślady. Jak je usunąć? W tym przypadku bardzo ważny jest czas, gdyż produkty te mają tendencję do stopniowego wnikania do wnętrza struktury kostki. Jeśli plamy są w miarę świeże, można je usunąć za pomocą klasycznej mieszaniny wody i detergentu. Można też użyć myjki ciśnieniowej, a także piasku, który wchłonie część zanieczyszczeń. Czasem konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie tego cyklu, tak aby efektywnie usunąć cały brud. W tzw. beznadziejnych przypadkach można użyć dedykowanego preparatu do mycia kostki brukowej. Niestety, trudno o jednoznaczną gwarancję, że wszystkie oleiste zanieczyszczenia zostaną szybko i całkowicie usunięte.

2. Jak czyścić kostkę brukową z resztek farb oraz materiałów budowlanych?
Jeśli planujemy remont, to dbajmy o to, aby materiały budowlane nie miały bezpośredniego kontaktu z brukowaną nawierzchnią. A jeśli już dojdzie do zabrudzenia np. cementem lub farbami, to trzeba jak najszybciej przystąpić do działania. Proces czyszczenia należy rozpocząć poprzez usuwanie resztek brudu metodą mechaniczną. Jest ona uciążliwa, ale dzięki niej efektywniej usuniemy zalegający brud. Całość możemy też umyć wodą pod ciśnieniem (idealna będzie do tego myjka). A jeśli metody te nie wystarczą, należy użyć specjalistycznych środków czyszczących. Większość z nich zawiera w swoim składzie kwasy nieorganiczne, które skutecznie wywabiają zanieczyszczenia o charakterze zasadowym. Używając tych środków, nie zapominaj o tym, aby na koniec spłukać je za pomocą silnego strumienia wody.

3. Jak usunąć mech, porosty i rośliny?
Zanim przystąpisz do usuwania resztek porostów z kostki brukowej, oczyść z nich fugi. Jeśli istnieje taka potrzeba, możesz dodatkowo obsypać je nową warstwą piasku. Dzięki temu prostemu zabiegowi brukowana nawierzchnia będzie wyglądać praktycznie jak nowa. Im częściej oczyszczasz fugi, tym efektywniej unikasz zabrudzenia kostki resztkami roślin. Dlatego, jeśli zależy Ci na skuteczności, możesz użyć środków chemicznych do zwalczenia zieleni. Oczywiście po ich zastosowaniu należy nawierzchnię przemyć wodą. Jeśli sytuacja tego wymaga, to wspomóż się drucianą szczotką. Pamiętaj o dokładności i precyzji, ponieważ chwasty i trawa mają tendencję do odrastania. Opcjonalnie możesz też użyć kosy spalinowej, dzięki której szybko usuniesz obszerne kępki trawy.

Pamiętaj, że czyszcząc kostkę brukową z olejów, materiałów budowlanych oraz szeroko rozumianej zieleni, ważny jest czas. Im szybciej to zrobisz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że szpecące resztki pozostaną na kostce. Wszystko dlatego, że brukowana nawierzchnia charakteryzuje się pewną porowatością, a więc zdolnością do akumulacji wody oraz różnych zanieczyszczeń. Po prostu łatwiej wywabić je z zewnętrznych warstw kostki.

Napisz komentarz...