Jak odświeżyć drewniany taras na wiosnę?

Jak odświeżyć drewniany taras na wiosnę?

Zauważasz oznaki zbliżającej się wiosny? To idealny moment, by zacząć myśleć o odświeżeniu tarasu. Wraz z nadejściem cieplejszych i dłuższych dni, pojawia się lista prac do wykonania na drewnianym tarasie. Łukasz Walczak, specjalista z firmy JAF Polska, która ma ponad siedemdziesięcioletnie doświadczenie w dystrybucji drewna i innych materiałów, dzieli się wskazówkami dotyczącymi wiosennego porządkowania tarasu.

Podczas pielęgnacji drewnianego tarasu, kluczowym etapem jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV. To ważne, ponieważ nasze drewno może ulec zmianom pod wpływem intensywnego światła słonecznego, co powoduje pojawienie się szarego odcienia. Ten naturalny proces, znany również jako „patynowanie”, występuje we wszystkich rodzajach drewna i nie ma negatywnego wpływu na jego właściwości techniczne.

Choć srebrna patyna ma wielu fanów, możemy zapobiec szarzeniu i raz na rok zabezpieczyć deski. W tym miejscu należy rozróżnić zabezpieczenie drewna oraz zabezpieczenie koloru przed blaknięciem. Są to dwa oddzielne tematy, które można jednak połączyć ze sobą

– mówi Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska.

Przed przystąpieniem do pracy na tarasie, warto wybrać suchy dzień, bez nadmiernego nasłonecznienia i silnego wiatru. Idealne warunki to temperatura poniżej 25°C i wilgotność powietrza nie przekraczająca 60%. Poszukiwanie cienia może być dodatkowym atutem, dlatego warto rozważyć prace przed upalnym latem. Dodatkowo, istotne jest regularne sprawdzanie stanu wkrętów, zwłaszcza po zimie, gdy mogą się lekko poluzować. Jeśli korzystamy z systemu montażowego typu Dila, DielenFix, Clipfix czy Profix 2, możemy być spokojni, ponieważ nie wymagają dodatkowej troski przed rozpoczęciem czyszczenia.

Ważna jest impregnacja, która zabezpiecza drewno przed gniciem, szarzeniem oraz trudnymi do usunięcia plamami. Zalecamy profesjonalne specyfiki na bazie naturalnych składników, gdyż są bezpieczne dla drewna

– podpowiada ekspert z firmy JAF Polska.

Czego używać do konserwacji?

By właściwie zadbać o drewniany taras, niezbędny będzie specjalny preparat do jego czyszczenia. Ważne jest, aby unikać używania ogólnych detergentów, które działają powierzchniowo. Te substancje mogą reagować z powierzchnią drewna, prowadząc do jej odbarwienia, a – w skrajnych przypadkach, nawet do uszkodzenia powłoki ochronnej.

Lepiej nie eksperymentować i wybrać środki stworzone z myślą o pielęgnacji drewna, a nie całego domu. Jak coś jest do wszystkiego, to zwykle jest… no właśnie. Przy pomocy Net-Trol pozbędziemy się szaroburej barwy, zacieków z rdzy i plam po pleśni, bez obaw o drewniane włókna. Środek jest neutralny dla ogrodowej zieleni, więc możemy go śmiało zmyć wodą

– wyjaśnia mówi Łukasz Walczak z firmy JAF Polska.

Jak odświeżyć drewniany taras na wiosnę?
Fot. JAF Polska

Kolejnym krokiem jest wybranie dobrego oleju tarasowego. Będzie on chronić deski od wewnątrz, a od zewnątrz podkreśli strukturę drewna. Jak wyjaśnia ekspert JAF Polska, tutaj doskonałym przykładem będzie olej Saicos, który na bazie naturalnych składników zabezpiecza drewno w porach i pozwala mu oddychać: – Podczas impregnacji powstaje powłoka hydrofobowa, która skutecznie odpycha cząsteczki wody. Natomiast w przypadku desek z gatunków iglastych, nie zabezpiecza przed działaniem drobnoustrojów. Olej posiada szeroką paletę barw, choć występuje też w wersji bezbarwnej. Filtr UV zawarty w kolorowych olejach zabezpiecza przed szarzeniem. Bezbarwny zadba o zdrowie desek, ale nie ochroni ich przed srebrną patyną. Resztki tarasowego oleju możemy sprytnie wykorzystać do odświeżenia mebli ogrodowych.

Jeśli wahamy się co do zastosowania oleju do konserwacji drewna, istnieje alternatywna opcja w postaci lazury olejnej Saicos, która stanowi bio-przyjazną ochronę. Dzięki zawartości biocydów, zapewnia skuteczną ochronę przed pleśnią, gniciem, a także negatywnym wpływem grzybów i alg. Lazura penetruje pory drewna – podobnie jak olej – jednocześnie tworząc delikatną warstwę ochronną. Cienki film zapewnia dodatkową ochronę desek tarasowych i nie wymaga szlifowania podczas renowacji. Wystarczy dokładnie oczyścić powierzchnię, odczekać, aż lazura wyschnie, a następnie można nałożyć nową warstwę, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów.

drewniany taras na wiosnę
Fot. JAF Polska

Dbałość o taras zacznij od zmiany nawyków

Warto pamiętać, że żywotność każdego tarasu zależy w dużym stopniu od nas samych. Prawidłowy montaż, sprzątanie na bieżąco mokrych liści, zamiatanie piasku oraz wiosenne porządki to recepta na sukces. Co, gdy dopiero planujemy taras, ale już wiemy, że impregnacja to nie zadanie dla nas?

Z pomocą przychodzą nowoczesne deski kompozytowe – na przykład marki Gardin. Do wyboru czekają modele Deco, Plus oraz Natur. Te ostatnie rozpoznamy po realistycznej powierzchni 3D — naśladującej naturalne usłojenie. Oczywiście warto przyjrzeć się konstrukcji i składowi samych desek. Wykonane na bazie żywic HDPE, są zazwyczaj bardziej sprężyste i posiadają grubsze ścianki. Dzięki temu mniej „pracują”, są wytrzymalsze na uderzenia oraz niskie temperatury. Plusem HDPE jest też łatwość recyclingu. Taras Gardin możemy wycenić oraz zamówić przez internet i to od razu z opcją montażu.

– podpowiada ekspert JAF Polska.

Aby taras z drewna zachwycał swoim urokiem, kluczowe znaczenie ma właściwa konserwacja oraz odpowiedni dobór materiałów i metoda montażu. W ofercie firmy JAF Polska dostępny jest szeroki wybór desek tarasowych o różnych długościach i grubościach, zarówno z drewna naturalnego, jak i kompozytowych. Dzięki temu, nasi klienci mają możliwość dostosowania materiałów do swoich potrzeb, bez ryzyka nadmiernych strat. Dodatkowo, oferujemy również bogaty wybór produktów do konserwacji, które pomogą utrzymać taras w doskonałej kondycji na dłużej, podkreślając jego naturalne piękno.

Drewniany taras na wiosnę
Fot. JAF Polska

Napisz komentarz...