Malowanie płytek elewacyjnych - polifarb.lodz.pl

Farba do płytek elewacyjnych ceramicznych – zasady prawidłowej aplikacji

Płytki elewacyjne (takie jak np. klinkier) to jeden ze sposobów na wykończenie zewnętrznej części budynku. Występują w wielu wariantach i bardzo ciekawie się prezentują oraz ułatwiają nadanie obiektowi pożądanego stylu. Możliwe jest też malowanie płytek elewacyjnych, które pozwala je odnowić i nadać im zupełnie inny wygląd. Jak stosować farbę do płytek elewacyjnych, aby efekt był trwały i estetyczny?

Jaka farba do płytek elewacyjnych?

Odpowiedni dobór produktu jest kluczowy. Ceramiczne płytki elewacyjne mają niską nasiąkliwość, dzięki czemu tak dobrze sprawdzają się jako pokrycie elewacji. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu. Ponadto farba do płytek elewacyjnych musi być odporna na warunki atmosferyczne – w szczególności na promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury oraz wilgoć i wodę. Aby ułatwić sobie pracę, warto wybrać taką farbę do malowania płytek elewacyjnych, która będzie dobrze kryła.

A zatem jaka farba do płytek elewacyjnych będzie najlepsza? Szukaj wśród farb elewacyjnych oraz tych przeznaczonych do ceramiki. Upewnij się, że produkt wykazuje się dobrym kryciem, trwałością oraz wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Elewacje można malować farbami o zróżnicowanym składzie, ale jeśli planujesz samodzielnie przeprowadzić prace, najlepszym wyborem będzie farba akrylowa, która jest ekologiczna i łatwa w stosowaniu, np. taka, jak dostępna na stronie Polifarb https://polifarb.lodz.pl/pl/432976-390-farba-eko-farpos-wodorozcienczalna-do-posadzek-betonowych.html

Malowanie płytek elewacyjnych – od czego zacząć?

Malowanie płytek elewacyjnych to spore przedsięwzięcie, ale tego typu prace można przeprowadzić samodzielnie. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie powierzchni. Oznacza to:

  • sprawdzenie, czy płytki elewacyjne nie mają żadnych ubytków oraz ewentualne uzupełnienie ubytków za pomocą specjalnej zaprawy i fugi;
  • sprawdzenie, czy płytki się nie ruszają oraz ewentualne przyklejenie ich na nowo;
  • dokładne umycie powierzchni (wystarczą gąbka i woda z mydłem lub płynem do naczyń);
  • ewentualne dokładniejsze czyszczenie, jeśli na płytkach znajdują się wykwity solne; można zastosować piaskowanie lub specjalne środki chemiczne.

Przy czyszczeniu należy uważać, aby nie zamoczyć zbyt mocno płytek – przed malowaniem powinny być bowiem idealnie suche. Powierzchnię należy oczyścić z wykwitów i większych zabrudzeń oraz odtłuścić, ale niektóre plamy nie wymagają usuwania – z łatwością przykryje je farba do płytek elewacyjnych.

Farba do płytek elewacyjnych – rozpoczęcie prac - polifarb.lodz.pl
Farba do płytek elewacyjnych – rozpoczęcie prac – polifarb.lodz.pl

Farba do płytek elewacyjnych – jak malować?

Po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu obszaru roboczego można przejść do malowania. Zazwyczaj niezbędne będzie zastosowanie najpierw odpowiedniego gruntu do powierzchni ceramicznych, a dopiero później farby nawierzchniowej. Zwiększa to trwałość i przyczepność powłok. Zanim jednak pomalujesz całą ścianę, przeprowadź próbę w mało widocznym miejscu, aby sprawdzić czy grunt lub farba do płytek elewacyjnych nie wchodzą w reakcję z ceramiczną powierzchnią. Wystarczy kilkanaście minut – po tym czasie zetrzyj środek wilgotną ściereczką i sprawdź, czy nie uszkodził materiału. Jeśli nie, możesz bezpiecznie przejść do malowania.

Farbę można nakładać wałkiem lub pędzlem, a także natryskowo. Ta ostatnia metoda jest szybka i precyzyjna, ale należy mieć na uwadze, że wymaga specjalistycznego sprzętu i wprawy w jego używaniu. Dlatego w domowych warunkach zwykle lepiej sprawdzają się „tradycyjne” narzędzia.

Pamiętaj, że farba do malowania płytek elewacyjnych zwykle musi być nakładana w co najmniej dwóch warstwach. Sprawdź więc wcześniej prognozę pogody i upewnij się, że zdąży dobrze wyschnąć, zanim pojawią się deszcz lub silny wiatr. Koniecznie zachowaj też odpowiednie odstępy czasowe pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw – zgodnie z zaleceniami producenta.

Napisz komentarz...