Kwiaty i rośliny, które możemy siać wprost do gruntu wczesną wiosną

Kwiaty i rośliny, które możemy siać wprost do gruntu wczesną wiosną

Sezon ogrodniczy rusza pełną parą. Jest sporo kwiatów i warzyw, których wysiew bezpośrednio do gruntu możemy rozpocząć właśnie teraz. Zanim jednak zaczniemy, warto dobrze przygotować grządki i rabaty, by cieszyć się bujnym i kolorowym ogrodem przez całe lato. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy z W.Legutko podpowiada, jakie rośliny możemy siać wprost do ziemi, aby nasze uprawy były piękne, a plony obfite.

Kwiecień i maj to czas, kiedy ziemia nie jest już zmarznięta, jednak lokalnie wciąż mogą pojawić się przymrozki, które źle wpływają na niektóre rośliny. Jest natomiast całkiem spora liczba kwiatów i warzyw, które już teraz możemy wysiać wprost do gruntu. Zanim się za to zabierzemy, warto w pierwszej kolejności właściwie przygotować ogród.

Przygotowanie rabat

Przed rozpoczęciem wysiewu nasion, powinniśmy odpowiednio zadbać o grunt, aby rośliny mogły się w nim swobodnie rozwijać.

– Pierwszym krokiem do przygotowania bujnie kwitnących rabat czy warzywnika powinno być usunięcie chwastów oraz resztek roślin z poprzedniego sezonu. Następnie należy spulchnić ziemię, aby umożliwić roślinom swobodny rozwój i dostęp do składników odżywczych. Dodanie kompostu, obornika czy mączki bazaltowej poprawi strukturę gleby i wzbogaci ją w niezbędne składniki – wyjaśnia Joanna Legutko, doradca ogrodniczy i wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Wysiew kwiatów

Następnie warto sprawdzić prognozę pogody i upewnić się, czy temperatura przy gruncie nie spadnie poniżej zera. Jeśli nie spodziewamy się mrozu, możemy zacząć wysiew. Jakie gatunki najlepiej wybrać?

– Jest wiele ciekawych i pięknych gatunków kwiatów, które możemy wysiewać bezpośrednio do ziemi już w kwietniu i maju. Aksamitki to kolorowe i łatwe w uprawie kwiaty, a do tego są doskonałe do odstraszania szkodników. Kwitną przez cały czas od czerwca do października, są bardzo proste w uprawie i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Równie łatwe w uprawie są nagietki, które sprawdzą się w każdym ogrodzie. Znane są także ze swoich właściwości prozdrowotnych – wykazują działanie łagodzące dolegliwości żołądka i jelit, dlatego mogą stanowić świetny dodatek do domowych herbat. Z kolei maciejka dwuroga, która kwitnie od czerwca do sierpnia, umili nam swym subtelnym zapachem wakacyjne wieczory – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy i wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Na wiosnę możemy zasiać na rabatach również takie kwiaty jak:
· Onętek (in. Kosmos) – znany z przepięknych kwiatów i różnorodności barw, jest doskonałym wyborem dla ogrodów w stylu rustykalnym i naturalistycznym.
· Rudbekia (in. Jeżówka) – to gatunek łatwy w uprawie. Można wyróżnić wiele rodzajów tej byliny, które różnią się kolorami oraz kwiatostanami. Jest to roślina miododajna, która świetnie nadaje się również do suszenia.
· Cynia wytworna – odznacza się obfitymi kwiatostanami, które pięknie wyglądają na rabacie w ogrodzie, ale są też doskonałe na bukiety. Nasiona wysiewamy do połowy maja, a kwiaty możemy podziwiać aż do października.
· Astry chińskie – to kwiaty jednoroczne późnego lata, które fantastycznie wyglądają nie tylko na rabatach, ale i w bukietach – w wazonie potrafią zachować świeżość do 2 tygodni.

Kwiaty i rośliny, które możemy siać wprost do gruntu
Cynie, mieszanka
Kwiaty i rośliny, które możemy siać wprost do gruntu
Onętek, Kosmos
Kwiaty i rośliny, które możemy siać wprost do gruntu
Jeżówka

Warzywa z własnego ogródka

Początek wiosny, gdy ziemia już rozmarzła, to również czas, kiedy możemy zacząć wysiew warzyw. W przydomowym ogródku świetnie sprawdzą się proste w uprawie, tradycyjne odmiany:
· Rzodkiewka – ze względu na szybki czas wzrostu, jest doskonałym wyborem na początek. Pierwsze plony pojawiają się już kilka tygodni po zasianiu.
· Szpinak – jest odporny na chłód i może być wysiewany wczesną wiosną. Rośnie szybko, więc już po 5 tygodniach od wysiewu możemy cieszyć się świeżymi liśćmi.
· Sałata – wiele odmian dobrze radzi sobie z chłodniejszymi temperaturami, dlatego bez przeszkód można je siać w domowym ogródku już na początku sezonu.
· Groch – preferuje chłodniejsze temperatury do kiełkowania i wzrostu, dlatego wczesna wiosna to najlepszy moment na jego wysiew.
· Marchew – wysiew można rozpocząć już w marcu i kwietniu. Aby zapewnić jej odpowiedni wzrost, gleba powinna być lekka i dobrze spulchniona.

Kwiaty i rośliny, które możemy siać wprost do gruntu
Sałata masłowa Asia

– Na początku sezonu ogrodniczego można z powodzeniem wysiać pasternak, kalarepę czy groszek cukrowy. Należy jednak pamiętać, że wiele gatunków warzyw potrzebuje odpowiednich warunków wzrostu. Warto zwrócić uwagę na wskazówki dotyczące upraw zawarte na opakowaniu – zastosowanie się do nich pomoże nam uzyskać obfite plony. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić, czy pogoda nie zamierza spłatać nam figla i nie pojawią się lokalne przymrozki, wówczas warto wstrzymać się z wysiewem lub zabezpieczyć grządki przed niskimi temperaturami agrowłókniną, lub tekturą – tłumaczy Joanna Legutko, doradca ogrodniczy i wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Już na początku sezonu ogrodnicy mogą wysiać do gruntu wiele gatunków kwiatów i warzyw. Jednak przy wyborze roślin, które chcemy zacząć uprawiać już w kwietniu, ważne jest, aby uwzględnić specyfikę klimatu i warunki panujące w naszym ogrodzie. Dobrze zaplanowane prace pozwolą nawet początkującym ogrodnikom założyć piękne rabaty i obfite warzywniki.

www.legutko.com.pl

Napisz komentarz...