Jarzębiak warmiński

Jarzębiak warmiński

Nalewka jarzębinowa wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, moczopędne i przeczyszczające. Jest zalecana przy nieżytach jelit, przewlekłych biegunkach, różnych schorzeniach wątroby (odtruwa wątrobę), chorobach pęcherzyka żółciowego.

Jarzębina zawiera sporą dawkę witaminy C, tak potrzebnej w leczeniu przeziębień, oraz witaminy A, E, K, P. Ze względu na zawartość garbników ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Obecność flawonidów wspomaga serce i uszczelnia naczynia krwionośne. Ma dwa razy więcej beta-karotenu niż marchewka.

Składniki:
– 1 kg przebranych owoców jarzębiny
– 1 l wódki
– szklanka miodu

Do dużego słoika wsypać dojrzałe, przebrane owoce jarzębiny. Jeśli nie były przemrożone, włożyć je wcześniej na minimum jedną dobę do zamrażalnika.
Jarzębinę zalewamy wódką, tak aby przykryć owoce. Słóik dobrze zamykamy i odstawiamy na minimum cztery tygodnie. Po tym czasie, kiedy nalewka nabierze bursztynowego koloru, na każdy 1 l nalewki dodajemy szklankę miodu. Odstawiamy na cztery miesiące w chłodne i ciemne miejsce. Po tym czasie filtrujemy i rozlewamy do butelek.

Czas leżakowania: (łacznie) minimum 5 miesięcy

UWAGA: surowe owoce jarzębiny są niejadalne, nie tylko z powodu gorzkiego smaku, ale również zawartości trującego składnika (kwas parasorbowy). Natomiast po przemrożeniu, lub po zanurzeniu na chwilę we wrzątku (tzw. blanszowanie) tracą trujące właściwości i gorzki smak.

Napisz komentarz...