Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego świetnie smakuje, a pita z umiarem ma dobroczynny wpływ na organizm. Nalewka jest wykorzystywana do wspomagania leczenia wątroby, woreczka żółciowego i innych części układu pokarmowego i układu moczowego. Mniszek pospolity wpływa pozytywnie na nerki oraz pęcherz ze względu na działanie moczopędne. Przynosi ulgę przy leczeniu reumatyzmu, a także wspomaga leczenie chorób skóry.

Kwiaty zbieramy na początku kwitnienia rośliny. Zbieramy same koszyczki kwiatowe. Robimy to w słoneczny dzień, po opadnięciu rosy. Smak nalewki z kwiatów mniszka lekarskiego można wzbogacić miodem i cytryną.

Składniki:
– 150 kwiatów mniszka lekarskiego
– ½ litra spirytusu
– ½ litra wody
– 150 gram miodu wielokwiatowego lub mniszkowego
– 2 cytryny

Kwiaty mniszka zrywamy bez łodyg. Układamy je na papierze i zostawiamy na słońcu na 2 godziny (albo do następnego dnia). W międzyczasie przygotowujemy cytryny – musimy je sparzyć i pokroić w plastry.

Kwiaty mniszka i plastry cytryny wkładamy do słoja i zalewamy spirytusem. Słój szczelnie zakręcamy i odstawiamy na tydzień.

Po tygodniu zlać nalewkę przez sitko wyłożone gazą i porządnie wycisnąć. Wodę zagotować i do ostudzonej dodać miód i wymieszać (nigdy miodu nie dodawać do wrzącej wody).

W dużym słoju łączymy ze sobą wszystkie składniki. Słój zakręcamy i odstawiamy na miesiąc w ciemne i chłodne miejsce. Po minimum 30 dniach, nalewkę filtrujemy i przelewamy butelek.

Czas przygotowania: około 1,5 miesiąca (minimum)

Napisz komentarz...